13. Filmekimi'nin Tüm Programı Açıklandı!


filmekimi
Filmekimi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Vodafone FreeZone sponsorluğunda gerçekleştirilecek Filmekimi'nin programı ve etkinlik detayları dün akşam gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı.

filmekimi
Filmekimi

Bu sene sinemaseverlere 13. kez kapılarını açan ve sonbaharın müjdecisi film etkinliği bu yıl da dopdolu.

Filmekimi 2014 Tanıtım Filmi


Göz alıcı filmler Filmekimi'nde!


Festival direktörü Azize Tan'ın daha önce sosyal medya üzerinden açıklanan filmlerin detaylarına da değindiği 13. Filmekimi, Jean-Luc Godard, Gregg Araki, Roy Andersson, David Cronenberg, Jen-Pierre ve Luc Dardenne kardeşler, Abel Ferrera, Clint Eastwood, Zhang Yimou, Ken Loach, Mike Leigh, Kim Ki-duk gibi usta yönetmenlerden kaçırılmayacak toplam 43 film ile karşımıza çıkacak.

Filmekimi İlk Kez Kadıköy'de!


Filmlerin İstanbul ayağı 11-17 Ekim tarihleri arasında Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı Citylife City's ve Rexx sinemalarında sinemaseverleri bekliyor olacak. Bu sene bir ilk olarak Kadıköylüler de Rexx sinema salonlarında Filmekimi'ni takip edebilecek.

Filmekimi Anadolu'da!


Öte yandan, Filmekimi bu sene de Anadolu'ya uzanacak ve İstanbul'un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır ve Urfa ve Trabzon olmak üzere 6 kentte daha seçkin programını sunacak.

Filmekimi, Ankara Büyülü Fener Kızılay Sineması'nda 10-12 Ekim, İzmir Karaca Sineması'nda 15-19 Ekim, Bursa Cinetech Korupark Sinemaları'nda 17-19 Ekim, Diyarbakır N-City AVM Avşar Sinemaları'nda 24-26 Ekim, Şanlıurfa Emek Sineması'nda 24-26 Ekim ve Trabzon Lara Sinemaları'nda 31 Ekim-2 Kasım'da yapılacak. Filmekimi, Gaziantep'te 2-9 Kasım tarihleri arasında yapılacak Zeugma Film Festivali'nin de yabancı film programını üstlenecek. Filmekimi, Zeugma Film Festivali ve Kırkayak Kültür Merkezi işbirliğiyle yapılacak gösterimler, 13. Filmekimi paralelinde düzenlenecek.

İstanbul gösterimi için biletler 27 Eylül'den itibaren Biletix'te, Atlas ve Rexx gişelerinde satışta olacak.

13. Filmekimi'nde Gösterilecek Filmler


The Search (Arayış)

the search
The Search

Fransa, Gürcistan
Yönetmen: Michel Hazanavicius

Yönetmen Michel Hazanavicius ve (eşi) oyuncu Berenice Bejo, beş Oscar'lı Artist'in (The Artist) ardından bu kez bir savaş dramında karşı karşıya geliyor. Cannes'da Altın Palmiye için yarışan filmin hikayesi ikinci Çeçen Savaşı sırasında, 1999 yılında geçiyor ve kaderin zalim bir oyunu sonucu yaşamları kesişen dört kişiyi izliyor. Köylerindeki herkesin öldürülmesine tanık olan bir oğlan çocuğu kaçarak mültecilere katılır. Çocuk, bölgede bulunan Avrupa Birliği delegasyonunun başı olan, Carole ile tanıştıktan bir süre sonra, kadının yardımıyla ancak kendine gelmeye başlar. Bu sırada ablası da mülteciler arasında onu aramaktadır. Yönetmen Hazanavicius, senaryoyu yazarken İkinci Dünya Savaşı'nda mülteci olan anne-babasının çektiklerinden de esinlenmiş.


The Disappearance of Eleanor Rigby: Them (Aşkın Halleri)

the disappearance of eleanor rigby
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

ABD
Yönetmen: Ned Benson

Ned Benson'ın 2013'te çektiği iki film Him ve Her, evli bir çiftin bozulan ilişkisine kadının ve adamın bakış açılarından , ayrı ayrı bakıyordu. İki farklı bakış açısını bir araya getiren bu iki filmin tek bir filme kurgulanmış hali olan Aşkın Halleri ise birlikteliklere getirdiği benzersiz bakışla, Cannes'da ilk kez gösterildiği Belirli Bir Bakış bölümünde büyük övgü topladı. Filmin kahramanları Connor ve Eleanor, New Yorklu, evli bir çifttir. Connor kendi lokantasında çalışırken, Eleanor da yüksek eğitimine devam etmektedir. Sıradan günler gelip geçerken beklenmedik bir kayıpla evlilikleri sarsılır. Bu üzücü olaydan sonra iki yabancı olarak hem birbirlerine anlayış göstermeye hem de eski sevgilerini yeniden yakalamaya çalışacaklardır.


Inbeetween Worlds / Zwischen Welten (Ayrı Dünyalar)

inbeetween worlds-zwischen welten
Inbeetween Worlds-Zwischen Welten

Almanya
Yönetmen: Feo Aladağ

Avustralyalı oyuncu ve yönetmen Feo Aladağ'ın ödüllü ilk filmi Yabancı'nın (Die Frende) ardından, gerçek olaylardan esinlenerek çektiği Ayrı Dünyalar, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nde yaptı. Alman askeri Jesper, kardeşini orada kaybetmiş olmasına rağmen Afganistan'daki bir görevi kabul ederek savaş yorgunu bu ülkeye gelir. Görevi, bir karakol oyunu Taliban etkisinden korumaktır. Genç fakat deneyimsiz tercümanları Tarık'ın yardımıyla hem yerel halkın hem de müttefik Afgan milislerinin güvenini kazanmaya çalışır. Ancak Taliban, Tarık'la kız kardeşi Nala'yı tehdit edince, Jesper askeri sorumluluklarıyla vicdanı arasında sıkışır.


Mr. Turner (Bay Turner)

mr turner
Mr. Turner

İngiltere
Yönetmen: Mike Leigh

2014 Cannes En İyi Erkek Oyuncu (Timothy Spall)

İngiliz orta sınıfının gündelik yaşamında benzersiz filmler çıkaran yönetmen Mike Leigh, bu kez empresyonizm akımının öncülerinden J.M.W. Turner'ın hayatından bir kesiti anlatıyor. Birçok sinemacıya esin veren 19. yüzyıl İngiliz ressamı Turner'ın hayatının son 25 yılını işleyen film, sanatçının dönemin Londra sanat dünyası, yaşlı babası, cinsel gereksinimlerini de karşılayan hizmetçisi, metresi ve iki yetişkin kızıyla olan ilişkilerini ele alırken seyahatlerini, sanatını, cinsel tutkularını, fırtınayı resmedebilmek için kendini bir geminin direğine bağlaması gibi aşırılıklarını da anlatıyor.


White God / Féher isten (Beyaz Tanrı)

white god-feher isten
White God-Feher isten

Macaristan, Almanya, İsveç
Yönetmen: Kornél Mundruczó

2014 Cannes En İyi Film-Belirli Bir Bakış

Kornel Mundruczo'nun Macar yönetmen Miklos Jansco'ya ithaf ettiği altıncı uzun metrajı, alışılmadık bir insan-köpek macerası ya da vahşi bir devrim filmi olmakla beraber aynı zamanda ebedi bir dostluğu da anlatıyor. Filmin anti-kahramanı (kahverengi, kırma bir köpek olan) Hagen. Sahipleri onu sokağa attıktan sonra, 13 yaşındaki Lili dışındaki karşılaştığı tüm insalarsa Hagen'ın ya düşmanı ya da ona zorluk çıkarıyorlar. Hagen şiddete ve saldırganlığa kayarken, kentteki bütün köpekler vahşi bir isyan çıkarmaktadır.


One On One / Il-dae-il (Bire Bir)

one on one -il dae il
One On One -Il dae il

Güney Kore
Yönetmen: Kim Ki-Duk

Liseli bir kız kaçırılır, tecavüze uğrar ve vahşice öldürülür. Yedi şüpheli vardır. Gölgeler Tarikatı'ndan yedi kişi, bu yedi zanlıyı teker teker bulacaktır... tıpkı yedi gölge gibi... Güney Koreli yazar Kim Ki-Duk'un bol cinayetli bu gerilim filmi, Eylül'de yapılan Venedik Film Festivali'nde Venedik Günleri bölümünün açılış filmi olarak gösterildi. ''Bu film, yaşadığım ülke, Güney Kore hakkında. Eğer kendinizi öldürüyor gibi hissetmiyorsanız, bu filmi seyretmeyin.'' diyor Kim Ki-duk yirminci uzun metrajlı filmi için. Usta yönetmenin Filmekimi'nde daha önce gösterilen filmleri arasında Yay, Arirang, Zaman, Nefes, Acı ve Moebius sayılabilir.

Not: Bu filmde cinsellik ve şiddet içeren bazı sahneler yaşı küçük izleyiciler için uygun olmayabilir!


Björk: Biophilia Live

björk biophilia live
Björk: Biophilia Live

İngiltere
Yönetmen: Nick Fenton, Peter Strickland

Björk gibi sanatçı zor bulunur: Aynı anda hem avangart, hem kışkırtıcı hem özgün. kimseye benzemeyen bir deha... Björk: Biophilia Live, bu eşsiz sanatçının yaratımı olan disiplinlerarası multimedya projesi Biophilia'nın insani yönünü keşfetmeye çalışan bir konser filmi. Björk'ün aynı adlı sekizinci stüdyo albümü Biophilia'yı merkez alan proje müzik, telefon app'leri, internet, yerleştirmeler ve canlı konserlerden oluşan çok yönlü, çok katmanlı bir etkinlikler toplamı. İki yıl sürenin turnenin son gösterisi olarak Londra'daki Alexandre Palace'ta yapılan ve canlı kaydedilen görkemli konserde Björk ve ekibi Biophilia'daki tüm şarkıları ve daha birçoğunu, dijitali geleneksel ve neredeyse tanımsız enstrümanlar kullanarak seslendiriyor.


In Order of Disappearance / Kraftidioten (Buz, Kar ve İntikam)

in order of disappearance-kraftidioten
In Order of Disappearance-Kraftidioten

Norveç
Yönetmen: Hans Petter Moland

2014 Festoria (Portekiz) En İyi Yönetmen

Kan davası gütmek kolay değildir, hele hele bir refah ülkesinde yaşarken... Norveç'in dağlarında kar küreyici süren Nils, öyle örnek bir vatandaştır ki Yılın Vatandaşı Ödülü'ne bile layık görülür. Oğlunun aşırı dozdan öldüğü haberini aldığında, bu iddiaya inanmaz ve kendince bu ''cinayetin'' faillerini bulmaya ant içer. Adaleti eline alınca Norveçli vegan gangster ''Kont'' ile Sırp mafya babası ''Papa'' arasında bir savaş çıkartmış olur. Sürpriz olaylar ve biraz da acemi şansı sayesinde Nils kimliği meçhul bir yeraltı kahramanına dönüşecektir. Sinema ve reklam filmi yönetmeni Hans Petter Moland'ın çektiği bu kapkara komedi-aksiyon, Berlin Film Festivali'nde prömiyerini yaptı.


Stations of the Cross / Kreuzweg (Çile)

stations of the cross-kreuzweg
Stations of the Cross-Kreuzweg

Almanya, Fransa
Yönetmen: Dietrich Brüggemann

2014 Berlin En İyi Senaryo, Kiliseler Birliği Ödülü

Çile, köktendincilik üzerine bir taşlama, bir azizenin öyküsü... 14 yaşındaki Maria, koyu Katolik bir mezhebe bağlı olan ailesinden öğrendiklerini gündelik yaşama bir türlü uyarlayamaz. Bu nedenle sürekli bir ikilem içinde kalan genç kız, giderek daha da radikal bir noktaya kayar ve dilsiz erkek kardeşinin iyileşmesi için kendini kurban etmeye karar verir. İsa'yı aklından çıkarmadan, onun çile çektiği on dört duraktan geçerek bir azize olacaktır. Dietrich Bruggemann'ın filmi bu öyküyü sabit acılı 14 plan sekans aracılığıyla anlatıyor. Filmin alışılmadık biçimsel tercihi, metnin dini fanatizm ve hoşgörü üzerine sorduğu soruları daha da çıplak hale getiriyor.


Amour Fou (Çılgın Aşk)

amour fou
Amour Fou

Avusturya, Lüksemburg, Almanya
Yönetmen: Jessica Hausner

Aşk ebedidir ve hep ölümün üstesinden gelir, diye düşünülürdü 19. yüzyılda. Dünya prömiyerini Cannes'da Belirli Bir Bakış bölümünde yapan Çılgın Aşk, bu fikirden yola çıkan bir tür ''romantik komedi''; konusunu ise şair, oyun yazarı ve romancı Heinrich von Kleist'ın 1811'deki çifte intiharından alıyor. Romantik Dönem'de, Berlin'deyiz... Genç şair Heinrich, ölümün kaçınılmazlığını aşkla aşmaya çalışmaktadır, ama kuzeni Marie'yi onunla birlikte intihar etmeye ikna edemez. Reddedilmenin ağırlığını hissettiği sırada Heinrich, orta sınıftan evli bir kadın olan Henriette'le tanışır. Henriette başta çekimser davransa da ölümcül bir hastalığın pençesinde olduğunu öğrenince Heinrich'in teklifini yeniden değerlendirecektir.


Boyhood (Çocukluk)

boyhood
Boyhood

ABD
Yönetmen: Richard Linklater

2014 Fipresci Büyük Ödül
2014 Berlin En İyi Yönetmen
2014 Seattle En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu

Çığır açan bir büyüme öyküsü, film çekimi alanında bir deney, bir tür video-günlük ve bir aile albümü... Çocukluk, 2002'den 2014'e, 12 yıllık bir sürede geçen, aynı oyuncuları bu 12 yıl boyunca izleyen, oyuncuları da film boyunca yaşlanan, senaryosu çekim süresi sırasında hem de oyuncuların müdahalesiyle yazılan çok özel bir film. Önce Sundance'te prömiyerini yapan, ardından Berlin'de yarışan Çocukluk, yönetmen Richard Linklater'ın tabiriyle ''bir oğlanı birinci sınıftan 12. sınıfa kadar izleyen ve üniversiteye gidişiyle biten, anne-baba ile çocuk arasındaki ilişkinin öyküsü'', Ethan Hawke'a göre ise ''kapsamıyla Tolstoyvari bir film''.


Goodbye to Language / Adieu au langage (Dile Veda)

goodbye to language-adieu au langage
Goodbye to Language-Adieu au langage

Fransa
Yönetmen: Jean-Luc Godard

2014 Cannes Jüri Ödülü

Sinemanın yaşlanmayan ustası, 83 yaşındaki büyük deha Jean-Luc Godard, 39. uzun metrajlı filmiyle gözlerinizi ve zihninizi daha önce hiç olmadığı gibi alt-üst ediyor. Farklı video formatları kullanımı, benzersiz 3D denemeleri, sarsılmaz bir mizahi bakış, edebi alıntılar ve yine bolca kelime oyunları aracılığıyla küreselleşmeden devlet şiddetine, klasik müzikten aşka birçok konuya değinirken sinemanın sınırlarını da zorluyor ve Cannes'da kazandığı ilk ödülle de Godard'ın hala yenilikçi ve hala zinde olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.


Still the Water / Futatsume no mado (Dingin Sular)

still the water-futatsume no mado
Still the Water-Futatsume no mado

Japonya, Fransa, İspanya
Yönetmen: Naomi Kawase

İlk kez izleyici karşısına çıktığı Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan Dingin Sular'ı, yönetmeni Naomi Kawase ''başyapıtı'' olarak tanımlıyor. Film, doğa bağlantılı kadim gelenekleri sürdüren, ne ruhlar alemiyle bağları ne de kültürel töreleri henüz körelmemiş olan, Amami adlı tropik altı bir Japon adasında geçiyor. Ağustos ayında yapılan geleneksel dolunay dansları sırasında 16 yaşındaki Kaito, denizde sırtı dövmeli bir adamın cesedini bulur. Kaito, kız arkadaşı Kyoko ile birlikte, bu cesedin gizlerini çözmeye çalışırken yaşam, ölüm ve aşk döngülerini keşfedecek ve iki genç birlikte yetişkinliğe ilk adımlarını atacaklardır.The Turning (Dönüş)

the turning
The Turning

Avustralya
Yönetmenler: Mariaka Walsh, Warwick Thornton, Jub Clerk, Robert Connolly, Anthony Lucas, Rhys Graham, Ashlee Page, Tony Ayres, Claire McCarthy, Stephen Page, Shaun Gladwell, Mia Wasikowska, Simon Stone, David Wenham, Jonathan auf der Heide, Justin Kurzel, Circus Yaron Lifschitz, Ian Meadows

Farklı disiplinlerden gelen sekiz Avustralyalı sanatçı, ödüllü yazar Tim Winton'ın, insanın içine işleyen aynı adlı harika öykü kitabı The Turning'deki öyküleri kısa filmlere döktüler. Birbirine bağlanan ve birbiriyle çakışan öykü-filmlerin karakterlerini de yine Avustralya'dan oyuncular canlandırıyor. Filmde küçük bir kıyı kasabasının sakinleri, sıradan yaşamlarını sarsan olağanüstü anları yaşarken, tereddüt ve pişmanlık hissediyor, bazı ilişkiler ister istemez değişiyor, kararlardan vazgeçiliyor, bazı yaşamlar sonsuza dek yön değiştiriyor... Bu çok özel film, Melbourne Film Festivali'nde dünya prömiyerini yaptıktan sonra, Berlin Film Fesitvali'nde Avrupa prömiyerini yaptı.


Geronimo

geronimo
Geronimo

Fransa
Yönetmen: Tony Gatlif

Kendi evden kaçış hikayesi ve namus cinayetlerinden esinlenen Tony Gatlif, Romeo ve Juliet, Batı Yakasının Hikâyesi ve Kanlı Düğün'ün çağdaş bir karışımıyla yeniden beyazperdeye dönüyor: Yüksek enerjili, dans, Flamenko, Türk müziği ve hip hopla dolu, çağdaş bir trajedi... Fransa'nın güneyinde, kızgın yaz sıcağında, sosyal eğitmen Geronimo, bir rahibe gibi kendini St. Pierre mahallesindeki gençler arasındaki gerilimi gidermeye vermiştir. Zorla evlendirilmek istenen Türk kökenli genç Nil evden kaçıp Çingene sevgilisinin kollarına koşunca gerginlik çatışmaya dönüşür. İtiş-kakış ve müzik savaşları başlayınca huzursuzluğu dindirme görevini Geronimo üstlenecektir.


Return to Ithaca / Retour à Ithaque (Havana'ya Dönüş)

return to ithaca-retour a ithaque
Return to Ithaca-Retour a Ithaque

Fransa
Yönetmen: Laurent Cantent

2014 Venedik Günleri En İyi Film

Havana'yı tepeden gören bir teras ve günbatımı... Beş arkadaş, Amadeo'nun İspanya'daki 16 yıllık sürgününden sonra memlekete dönüşünü kutlamak üzre bir araya gelmiş. Günbatımından şafağa denk gençliklerini, sırlarını, geleceğe dair umutlarını anımsarlarken bir yandan da hayal kırıklıklarını ve yıkılıp giden Küba gerçekliklerini konuşurlar. Dostlukları her şeye rağmen onları bir arada tutacak, acı ve tatsız anıların üstesinden gelecek kadar güçlü müdür? Havana'ya Dönüş'ün senaryosu, Küba'nın en saygın romancısı Leonardo Padura ile Altın Palmiye'li Entre les murs / Sınıf ve Foxfire / Can Ateşi filmleriyle tanıdığımız yönetmen Laurent Cantet tarafından yazıldı.

Two Days, One Night / Deux jours, une nuit (İki Gün, Bir Gece)

two days one night-deux jours une nuit
Two Days, One Night-Deux jours, une nuit

Belçika, Fransa, İtalya
Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

2014 Sydney En İyi Film

Dardenne Kardeşler'in Altın Palmiye için yarışan son filmleri, Variety dergisine göre ''Belçika işçi sınıfına dair yine güçlü bir yapıt; her zamanki gibi harika bir toplumsal dram''. Marion Cotillard'ın canlandırdığı Sandra, depresyon yüzünden bir süre izin aldıktan sonra işine döner. Ne var ki o yokken patronu iş arkadaşlarına 1000'er Avro prim karşılığında Sandra'yı işten çıkarmayı teklif eder. Gizli oylama pazartesi yapılacaktır; Sandra'nın iş arkadaşlarını ikna etmek için sadece bir hafta sonu vardır. ''Filmin genel çerçevesi bu'' diyor yönetmenler: ''Performans takıntısı ve çalışanlar arasındaki vahşi rekabet. Bunu her yerdeki iş yerlerinde görüyoruz.''


Love at first Fight / Les Combattants (İlk Güreşte Aşk)

love at first fight-les combattants
Love at first Fight-Les Combattants

Fransa
Yönetmen: Thomas Cailley

2014 Cannes Avrupa Sinemaları Ödülü
SACD Ödülü
CICAE Sanat Sinemaları Ödülü
FIPRESCI Ödülü

Bir aşk öyküsü. Ya da komik bir hayatta kalma mücadelesi. Ya da ikisi birden... Dostlarıyla aile işi arasında bölünen Arnaud, görünüşte sakin bir yaz geçirecektir. Ta ki güzel olduğu kadar kaba, bir o kadar da kaslı Madeleine'le yerlerde güreşip kaybedene dek. Arnaud'un beklentisi yoktur, Madeleine en kötüsüne hazırlıklıdır. Biri kendini bırakır, rahattır, gülmeyi sever. Öteki dövüşmeyi, yüzmeyi, kendini zorlamayı. Madeleine bir şey talep etmediğine göre Arnaud ne kadar ileri gidecektir? Sonuçta, hem sevişmek hem savaşmak mümkün müdür?


Human Capital / Il capitale umano (İnsan Sermayesi)

human capital-il capitale umano
Human Capital-Il capitale umano

İtalya, Fransa
Yönetmen: Paolo Virzi

2014 Tribeca En İyi Kadın Oyuncu (Valeria-Bruni Tedeschi)
2014 Donatello Ödülleri (İtalya) En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Valeria-Bruni Tedeschi), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Valeria Golino), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Fabrizio Gifuni), En İyi Kurgu, En İyi Ses

İtalya'da Como Gölü'nde karlı, karanlık bir gecede bir Jeep bir bisikletliye çarpar. Kaza öncesi olanlar ortaya çıktıkça herkesten kopuk, ayrıcalıklı bir yaşam sürdüren zengin Bernaschi'lerle iflasın eşiğindeki Rovelli'lerin kaderleri kesişecektir. Bir yabancının trajik ölümünü üç farklı bakış açısından anlatan İnsan Sermayesi, çağımızda arzu, para hırsı ve insana verilen gerçek değeri ortaya koyan incelikli bir dram, stilize bir sınıf eleştirisi.


A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / En duva satt på en gren och funderade på tillvaron (İnsanları Seyreden Güvercin)

a pigeon sat on a branch reflecting on existence-insanlari seyreden guvercin
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence-İnsanları Seyreden Güvercin

İsveç, Almanya, Norveç, Fransa
Yönetmen: Roy Andersson

2014 Venedik Altın Aslan

Adı çoğu zaman Ingmar Bergman ile anılan, İsveç sinemasının usta yönetmeni, Roy Andersson İkinci Kattan Şarkılar (2000) ve Siz, Yaşayanlar'ın (2007) ardından ''yaşayanlar'' üçlemesini tamamlıyor. Film, iki gezgin satıcıyı izliyor. Çağdaş zamanların Don Kişot ve Sanco Panza'sı gibi, bu iki gezgin adam, günümüzün, geçmişin ve geleceğin karmakarışık dünyasına bir bakış atıyor. Aynı anda absürt, gerçeküstü, öfke dolu, rahatsız edici, karanlık ve komik bu film, bir dalın üzerinden bizleri gözleyen bir güvercin gibi, bize yaşamın ihtişamını, insanoğlunun kırılganlığını ve yaklaşan kıyametini hatırlatıyor.


Young Ones (Gençler-Issız Toprak)

young ones
Young Ones

ABD
Yönetmen: Jake Paltrow

''Buraları yeşilken, kuraklık gelmeden önce hiç görmedim.'' Su uzun süredir gezegenimizin en değerli doğal kaynaklarından biri haline gelmiş, toprak kuruyup lanetli bir örtüye dönüşmüştür. Hayatta kalabilenlerden Ernest Holm, çocukları Jerome ve Mary ile birlikte çiftliklerini haydutlara karşı korurken bir yandan da toprağı canlandırmaya çalışmaktadır. Ellerinde son kalan parayı da bir robot satın almak için harcadıklarında devreye Mary'nin sevgilisi Frem girer. Ancak Flem'in ince hesapları, genç Jerome'un yaşına göre ağır kararlar almasına yol açacaktır. Bir ihanet öyküsünü anlatan bu çağdaş Western trajedisinin dünya prömiyeri Sundance Film Festivali'nde yapıldı.


Jersey Boys

jersey boys
Jersey Boys

ABD
Yönetmen: Clint Eastwood

Usta oyuncu ve Oscar'lı yönetmen Clint Eastwood bu kez efsane Rock'n roll grubu Frankie Valli and the Four Seasons'ın yükseliş öyküsünü sinemaya aktarıyor. Jersey Boys, özellikle 60'larda şöhreti yakalayan, albümleri 100 milyon satan Frankie Valli and the Four Seasons'ı 1951'den 1990 yılına dek izliyor. 2005'ten bu yana Broadway'de, geçen yıl da İstanbul'da sahnelenen Jersey Boys müzikali dört Tony Ödülü kazanmıştı. Müzikalin bu beyazperde uyarlamasında da Frankie Valli'yi müzikalde başrolünü üstlenen John Lloyd Young canlandırıyor. Frankie Valli and the Four Seasons'ın çokça bilinen klasik hit şarkıları arasında ''Sherry'' , ''Big Girls Don't Cry'' , ''Beggin'' ve ''Can't Take My Eyes Off of You'' sayılabilir. Eastwood ayrıca filmin yapımcıları arasında.


White Bird in a Blizzard (Karda Bir Beyaz Kuş)

white bird in a blizzard
White Bird in a Blizzard

ABD
Yönetmen: Gregg Araki

En son kıyamet komedisi Kaboom (Gümmm!) ile geçtiğimiz Filmekimi'nde izlediğimiz Gregg Araki'nin üç yıl aradan sonra çektiği bu ilk film, sıradışı ve gizem dolu bir dram ve bir büyüme öyküsü. Kusursuz ev kadını, güzel, çekici, gizemli ve huzursuz Eve ortadan kaybolunca, 17 yaşındaki kızı Kat, yıllardır onu ezen duygusal baskılardan kurtulmanın heyecanıyla annesinin yokluğunu hiç yadırgamaz. Cinselliğini keşfedip bir yandan büyüme sancıları çekerken bir yandan da rüyalarında annesinin yardım çağrılarını görmeye devam eder. Ne var ki, zaman geçtikçe Kat, sonunda kendi inkarını görecek ve annesinin gidişi hakkındaki gerçekleri kabullenecektir.


The Drop (Kirli Para)

the drop
The Drop

ABD
Yönetmen: Michaël R. Roskam

Hayatını geçen yıl kaybeden büyük oyuncu James Gandolfini'nin son filmi olan bu polisiye gerilimdeki olayların çıkış noktası, yalnız barmen Bob'ın çöpten bir köpek kurtarması. Bob, işlediği bu ''hayır''ın ardından Brooklyn'deki barların paravan olarak kullanılarak mafyaya kirli para aktarıldığı bir düzenin ortasına düşer. Aynı zamanda patronu da olan kuzeni Marv'ın (Gandolfini) baskısı hiç dinmezken Bob kendini bir de ters giden bir soygunun ve açılan soruşturmanın tam merkezinde bulur. Kirli Para'nın senaristi, Mystic River (Gizemli Nehir), Gone Baby Gone (Kızımı Kurtarın) ve Shutter Island (Zindan Adası) romanlarının yazarı Dennis Lehane.


I Origins (Kök)

i origins
I Origins

ABD
Yönetmen: Mike Cahill

2014 Sundance Alfred P. Sloan En İyi Bilim Filmi Ödülü

Yılın en merakla beklenen bilimkurgu filmlerinden olan Kök'te bilim, aşk ve maneviyat bir araya geliyor. Dr. Ian Gray, gözde bulunan iris tabakasının her insanda farklı olduğu gerçeğinden hareketle gözün evrimini araştıran moleküler bir biyologdur. Tanıştığı genç bir kadına aşık olup onu elinden kaçırdığında araştırmalarının hayatına işlediğini fark eder. Teorisini kanıtlamak uğruna dünyanın bir ucuna gidip tüm mal varlığını tehlikeye atmayı bile göze alacaktır. Kök, Mike Cahill'in ilk filmi Başka Bir Dünya'nın ardından çektiği ikinci film.


Leviathan / Lewiatan / Leviafan

leviathan-lewiatan-leviafan
Leviathan-Lewiatan-Leviafan

Rusya
Yönetmen: Andrey Zvyagintsev

2014 Cannes En İyi Senaryo
2014 Münih Arri En İyi Film
2014 Palic En İyi Film

Andrey Zvyagintsev'in ''Kremlin'le polemiğe giren, yozlaşmaya karşı cesur bir başyapıt'' olarak tanımlanan filmi Leviathan, Eyüp Peygamber'in öyküsünden esinleniyor. Rusya'nın kuzeyinde, Barents Denizi kıyısındaki küçük bir kasabada yaşayan Kolya, bir otomobil tamircisidir. Kasabanın belediye başkanı Vadim, Kolya'nın dükkanını, evi ve arazisiyle birlikte satın almayı teklif eder. Ancak doğduğu yerden kopmayı istemeyen Kolya teklifi reddedince, hukuku kendine yontan dev mekanizmasıyla devlet canavarına karşı mücadele etmek zorunda kalacaktır.


A Hard Day / Kkeut-kka-ji-gan-da (Zor Bir Gün-Mezara Kadar)

a hard day-kkeut-kka-ji-gan-da
A Hard Day-Kkeut-kka-ji-gan-da

Güney Kore
Yönetmen: Kim Seong-Hun

İlk gösterimi Cannes'da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yapılan Mezara Kadar, sert dövüş sahneleri, kovalamacalar, kara mizah, toplumsal hiciv ve bir nebze gerçeküstücülüğü esirgemeyen, hınzır bir polisiye gerilim. Filmin anti-kahramanı, annesinin cenazesinden dönerken kazayla birisini arabasına çarparak öldüren dedektif Gun-su, suçunu örtbas etmek için öldürdüğü adamı da annesinin tabutuna koyar. Birkaç gün sonra, emniyet bu kazayı soruşturması için Gun-su'nun ortağını görevlendirir. Ortağı vakanın ayrıntılarını ortaya çıkardıkça Gun-su'nun huzursuzluğu da artar. Üzerine üstlük, kazaya tanık olan biri Gun-su'yu tehdit etmeye başlar.


Corn Island / Simindis kundzuli (Mısır Adası)

corn island-simindis kundzuli
Corn Island-Simindis kundzuli

Gürcistan, Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti
Yönetmen: George Ovashvili

2014 Karlovy Vary Büyük Ödül, Kiliseler Birliği Ödülü

Özellikle başrolündeki İlyas Salman'ın performansıyla çok konuşulan ve Karlovy Vary'de büyük ödüle layık görülen, çok az diyalog içeren Mısır Adası, Salman'ın canlandırdığı yaşlı bir çiftçi ile genç torununu bir tarım sezonu boyunca izliyor. Gürcistan ile Abhazya arasındaki doğal sınırın bir parçasını oluşturan küçük adada yaşayan dede ile onun sözünden çıkmayan torunu, yıllardır yaptıkları gibi önce toprağı belleyip sona mısır ekerler. Arada kıyıdan geçen askerler dışında bu iki isimsiz çiftçiyi kimse görmez. Sonra bir gün, yaralı bir asker uzamış mısırların arasına saklanır. Yılların tarafsızlığını bozmak zorunda kalacaklar mıdır?


Miss Julie

miss julie
Miss Julie

Norveç, İrlanda, İngiltere
Yönetmen: Liv Ullmann

Ingmar Bergman'ın ''esin perisi'', efsane oyuncu Liv Ullmann'ın 2000 tarihli Sadakatsiz'den bu yana çektiği bu ilk film, dünya prömiyerini Eylül'de Toronto Film Fesitvali'nde yaptı. Miss Julie, aristokrat bir kadınla kahyası arasındaki, ''aşağıdakiler-yukarıdakiler'' cinsindeki tek gecelik bir aşk hikayesini anlatan, yıldızlarla dolu bir dönem filmi. 1890'larda bir yaz gecesi... İrlanda asıllı İngiliz aristokratlarından Bayan Julie, babasının kahyasını kendisini baştan çıkarmaya ikna eder. Sabaha kadar dans edip içki içer, birbirlerinin kanına girip birbirlerini etkilemeye; karşılıklı tiksinme ve arzuyla, birbirlerini ezip hükmetmeye çalışırlar. Sabahın umut mu, umutsuzluk mu getireceğinden emin olamadan, tek çıkışlarını bir Yunan trajedisinin feci sonunda bulurlar.


Mommy

mommy
Mommy

Kanada
Yönetmen: Xavier Dolan

2014 Cannes Jüri Ödülü

Yönetmenliğini, senaryosunu, kurgusunu ve hatta kostüm tasarımını Dolan'ın üstlendiği film, bazen şiddete meyilli bazense fazla sevecen sorunlu ergen oğlu Steve'i tek başına büyütmeye çalışan dul anne Diane'ın hikayesini anlatıyor. Komşulrı olan Kyla bir gün hayatlarına girince, hem annenin hem de oğlun hayatları değişiyor. Uyguladığı 1:1 ekran oranı ve müzik, renk ve kurgu seçimleriyle Xavier Dolan'ın bu son filmi, birçok eleştirmen tarafından en iyi ve en olgun yapıtı olarak görüldü, jüri başkanı Jane Campion tarafından ''o gerçekten dahi, filme bayıldım'' sözleriyle övüldü.


Le Meraviglie / The Wonders (Mucizeler)

the wonders-le meraviglie-as maravilhas
The Wonders-Le Meraviglie-As Maravilhas

İtalya
Yönetmen: Alice Rohrwacher

2014 Cannes Büyük Ödül

Bu yaz sona ererken Gelsomina, üç kız kardeşi ve gelenekleri sıkı sıkıya bağlı, arıcılık yapan babası için hiçbir şey aynı kalmayacaktır artık. Çünkü bu yaz, aileyi bir arada tutan kurallar çatırdamaya başlayacaktır: Önce gençlik rehabilitasyon programına dahil olan genç bir Alman kasabaya gelir. Kasabanın diğer ziyaretçileri ise dev ödüller dağıtan bir televizyon yarışması ile muhteşem güzellikteki gizemli sunucusu Milly olur; üstelik herkes bu yarışmaya katılmak için can atmaktadır. Mucizeler, yönetmeni Rohrwacher'a göre ''İtalya'nın doğal görünümünü, mahvını ve bir tür lunaparka dönüşmesini anlatıyor.''


Welcome to New York (New York'a Hoşgeldiniz)

welcome to new york
Welcome to New York

ABD
Yönetmen: Abel Ferrara

Bay Devereaux güçlü bir adam... Elinden her gün milyarlarca dolar geçen, ülkelerin ekonomik kaderlerini elinde tutan bir adam... Dünyayı kurtarmanın hayalini kurarken kendini kurtaramayan, korkmuş, kayıp bir adam... Bu film, zenginin ve güçlünün, devle zayıfın, yoksullarla kralların, fahişelerin, müşterilerin ve aşıkların filmi... Yargılananların ve yargıçların... Dünyanın tepesindeki Bay Devereaux'nun düşüşünün hikayesi, 2011 yılında, New York'ta bir kadına tecavüz ve saldırı suçlarıyla yargılanan Dominique Strauss-Kahn'ın hem son derece ateşli geçen hem de bütün dünyada izlenen mahkeme sürecinden esinleniyor.

Not: Bu filmde cinsellik ve şiddet içeren bazı sahneler yaşı küçük izleyiciler için uygun olmayabilir!


Jimmy's Hall (Özgürlük Dansı)

jimmys hall
Jimmy's Hall

İngiltere
Yönetmen: Ken Loach

Efsane yönetmen Ken Loach Cannes Film Festivali'nde yarışan son yapıtında her zamanki gibi adaletsizliğe karşı öfkesiyle siyasal heyecanını bir araya getiriyor. 1921'de iç savaşın eşiğindeyken toplu dansların, boks derslerinin, şiir toplantılarının yapıldığı bir ''halk salonu'' açan İrlandalı komünist ve aktivist Jimmy Gralton, bu mekanın tehlikeli ve yıkıcı olduğunu iddia eden Katolik Kilisesi ve ''ileri gelenler'' yüzünden ülkeyi terk etmek zorunda kalır. 1932'de geri döndüğünde salonu yeniden açmaya niyetlenir. Özgürlük Dansı, bu salona gelerek bir şeyler öğrenen, hayaller kuran, ama her şeyden öte, dans edip eğlenen o hür fikirli gençlerin duygusal bir portresini çiziyor.


Palo Alto

palo alto
Palo Alto

ABD
Yönetmen: Gia Coppola

Gia Coppola, senaryosunu yazıp yönettiği bu ilk filmini, James Franco'nun yazdığı Palo Alto Öyküleri kitabından beyazperdeye uyarladı. Utangaç ve hassas bir kız olan April, kafası hep güzel Teddy ile çocuğunu tek başına büyüten futbol koçu Bay B. arasında kalmıştır. Bu arada, April'a gizlice hayran Fred, önüne gelenle yatan Emily'i baştan çıkarır. Partiler eğlenceleri izlerken April ile Teddy sonunda birbirlerine ilgi duyduklarını kabullenir, Fred'in sorumsuzlukları ortalığı karıştırır. Francis Ford Coppola'nın torunu Sofia Coppola'nın yeğeni, fotoğrafçı Gia Coppola, ilk filminde gençliğin karmaşık ilişkilerini, cinsel arzu, sıkıntı, yabancılaşmalarını ustaca saptıyor.


Pasolini

pasolini
Pasolini

Fransa, Belçika, İtalya
Yönetmen: Abel Ferrara

''Onu kimin öldürdüğünü biliyorum!'' demişti Abel Ferrara İtalyan gazetecilere Pasolini'nin son günlerini anlattığı filmini bitirince. Gizem, Pier Paolo Pasolini 1975 Kasım'ında, korku ve tutkunun hüküm sürdüğü, yoz ve bitik bir İtalya'da vahşice öldürüldüğünden bu yana ortadan kalkmadı. Şair, yönetmen, gazeteci ve aydın Pasolini, İtalyan sanat ve siyaset çevrelerinin en tanınmış ve aynı zamanda en tartışılan isimlerinden biriydi. 1975'de Roma yakınlarındaki bir plajda, kendi arabasıyla ezilerek öldürüldüğünde bazı söylentiler ve zanlılar ortaya çıktı ama gerçek katil ne belirlendi ne de cezalandırıldı. 2005 yılında, bazı yeni kanıtların ele geçmesiyle vaka dosyası yeniden açıldı. Abel Ferrara, siyaset ve sinema tarihini bir arada ele aldığı, prömiyerini Venedik'te yapan son filminde işte bu karanlık olaya ışık tutmaya çalışıyor.

Not: Bu filmde cinsellik ve şiddet içeren bazı sahneler yaşı küçük izleyiciler için uygun olmayabilir!


Bridges of Sarajevo (Saraybosna'nın Köprüleri)

bridges of sarajevo
Bridges of Sarajevo

Fransa, Bosna Hersek
Yönetmen: Aida Begic, Leonardo Di Costanzo, Jean-Luc Godard, Kamen Kalev, Isild Le Besco, Sergei Loznitsa, Vic

Dünya prömiyerini Cannes'da özel bir gösterimde yapan Saraybosna'nın Köprüleri, 1. Dünya Savaşı'nın 100. yıldönümü vesilesiyle hazırlanan 13 kısa filmden oluşuyor. Avrupalı yönetmenlerin Saraybosna'nın tarihi ve bugününü ele aldıkları filmler, 1914-1918 ve 1992-1995 tarihleri de işliyor, yani savaş günlerini... Köklü bir geçmişe sahip bu çok özgün kent, filmde evrensel meselelerin eleştirel ve sanatsal bir simgesine dönüşürken kentin tarihi, dünya tarihiyle kesişiyor ve yüz yıllık bir savaşlar coğrafyası önümüze açılıyor. Fransız eleştirmen Jean-Michel Frodon'un ön ayak olduğu bu proje-filmdeki bölümler birbirlerine Belçikalı çizgiromancı Francois Schuiten'in çizdiği canlandırma sekanslarıyla bağlanıyor.


Rio, I Love You / Rio, Eu Te Amo (Seni Seviyorum Rio)

rio i love you-rio eu te amo
Rio, I Love You-Rio, Eu Te Amo

Brezilya, ABD
Yönetmen: Vicente Amorim, Guillermo Arriaga, Stephan Elliott, Im Sang-soo, Nadine Labaki, Fernando Meirelles, José Padilha, Carlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John Turturro, Andrucha Waddington, César Charlone

Rio'da aşık olmanın ve bazen de Rio'ya aşık olmanın hikayelerini anlatıyor. Dünyanın en saygın yönetmenlerinden bazıları, bu büyülü kente duydukları aşkı ve tutkuyu, on kısa filmle sinemasal bir aşk mektubu gibi tasarladılar. Rio'nun insani çeşitliliğini, doğal güzelliklerini, sıcaklığını ve canlılığını, geçici, ebedi, acı, zorlu ve şefkat dolu aşklar aracılığıyla sunan filmdeki kısa filmlerin her biri iki gün içinde, Rio'nun farlı mahallelerinde geçiyor. Seni Seviyorum Rio, daha önce Paris ve New York'u ele alan ''Aşk Şehirleri'' dizisinin üçüncü ayağı.


Snow in Paradise (Soğuk Cennet)

snow in paradise
Snow in Paradise

İngiltere
Yönetmen: Andrew Hulme

Bir şehir eşkıyasının öfke nöbetleriyle suçluluk hissini din yoluyla kontrol altına alma çabalarını anlatan bir hikaye, daha doğrusu bir yolculuk anlatıyor Soğuk Cennet. Londra'nın fakir East End bölgesinde uyuşturucu ve zorbalıkta kendini bulan sıradan soyguncu Dave, en iyi arkadaşı Tarık'ın ölümüne neden olunca daha önce hiç duyumsamadığı bir utanç ve pişmanlık hissine kapılır. Suçluluktan kurtulma arayışında İslamiyet'le tanışır, ne var ki karıştığı içsel huzur, kanunsuz geçmişince gölgelenecektir. Deneyimli kurgucu Andrew Hulme'un Cannes'da Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen ve yönetmenliğini yaptığı bu ilk filmi, senaryoyu da birlikte yazdığı Martin Askew'un deneyimlerine dayanıyor. Askew filmde de Dave'in amcasını canlandırıyor.


Timbuktu

timbuktu
Timbuktu

Fransa, Moritanya
Yönetmen: Abderrahmane Sissako

2014 Cannes Kiliseler Birliği Ödülü
Francois Chalais Ödülü

Afrika sinemasının en büyük isimlerinden Abderrahmane Sissako'nun sessiz bir direnişi anlatan son filmi Timbuktu, Mali'nin kuzeyinde şeriat yasalarının geçerliliği ilan edildikten sonra birçok ailenin yaşamının nasıl mahvolduğunu gözlemliyor. Filmin kahramanı, ailesiyle birlikte Timbuktu yakınlarında, çölde yaşayan Tuareg çoban Kidane. İneğini öldüren bir balıkçıyı kazara öldürünce Kidane, gülmeyi, sigara içmeyi, futbolu hatta müziği bile yasaklayan, ölümcül kararlar veren mahkemeleriyle iktidara gelen aşırı dincilerin insafına kalıyor.


Force Majeure (Turist)

force majeure-Turist
Force Majeure-Turist

İsveç, Danimarka, Fransa, Norveç
Yönetmen: Ruben Östlund

2014 Cannes Jüri Ödülü-Belirli Bir Bakış
2014 Motovun FIPRESCI Ödülü

Fransa Alpleri'ne kayağa giden İsveçli bir aile dağın eteklerindeki lokantada öğle yemeği yerken çığ düşer. Anne Ebba çocuklarını korumaya çalışırken baba Tomas'a seslenir fakat Tomas bu arada kendi canının derdindedir. Kimseye bir şey olmasa da ailenin hassas çekirdeği çatlamıştır bir kere. Tomas ile Ebba evliliklerini sorgularken Tomas yeniden ''ailenin direği'' konumunu ele geçirmeye çalışacaktır. Ostlund'un İsveç toplumundaki ırkçılık ve sınıf ayrımını aşırı gerçekçi bir gözle incelediği 2011 yapımı filmi Play (Oyun) birçok ödül kazanmıştı.


Whiplash

whiplash
Whiplash

ABD
Yönetmen: Damien Chazelle

2014 Sundance Büyük Jüri Ödülü-Dramatik, İzleyici Ödülü-Dramatik

Damien Chazelle'in Sundance'te ödül kazandıktan sonra Cannes'da da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilen son filmi, acımasız bir caz ustasıyla genç davulcu öğrencisi arasındaki gerilimli ilişkiyi ele alıyor. Adrenalini hiç azalmayan bu psikolojik gerilimin kahramanı, Manhattan'da zorlu bir konservatuarda okuyan, daha 19 yaşındaki davulcu Andrew, büyük bir müzisyen olma hedefiyle elleri kanayıncaya kadar egzersiz yapıyor. Sertliğiyle nam salmış caz ustası Terence Fletcher'dan ders almaya başlayınca, kusursuzluğa erişmek için insanlığını bile kaybetmeyi göze alıyor.


Maps to the Stars (Yıldız Haritası)

maps to the stars
Maps to the Stars

Kanada, Almanya
Yönetmen: David Cronenberg

2014 Cannes En İyi Kadın Oyuncu (Julianne Moore)

Kült yönetmen David Cronenberg'in son filmi, John Cusak'ın tarifiyle ''fazla renkli, yüksek ateşli bir Hollywood rüyası''. Sığ ve bencil şöhretlerin yoz ve boş hayatlarını anlatan bu Hollywood taşlamasının anti kahramanları, zengin psikoterapist Stafford, uyuşturucu alışkanlığından henüz kurtulan 13 yaşındaki çocuk yıldız oğlu Benjie, yangın çıkarma alışkanlığı olduğu için yatırıldığı sanatoryumdan yeni çıkan kızı Agatha, eski şaşaalı günlerinin özlemiyle parlak bir rol peşine düşen ama bu arada annesinin hayaletinden kurtulamayan güzel oyuncu Havana ve senarist olma hayalleri kuran limuzin şoförü Jerome.


Coming Home / Gui Lai (Yuvaya Dönüş)

coming home-gui lai
Coming Home-Gui Lai

Çin
Yönetmen: Zhang Yimou

Yıllar sonra hapisten çıksanız ve döndüğünüzde sevdikleriniz sizi tanımasa ne olur? Kültür Devrimi'nin sona ermesiyle çalışma kampından salıverilen bir siyasi mahkum, yıllar sonra evine döndüğünde, geçirdiği ruhsal bir sarsıntı yüzünden karısının onu tanımadığını fark eder. Karşısında durmasına rağmen karısı hala onun dönüşünü beklemektedir. Bir yabancı gibi davranarak sabırla geçmişlerini hatırlatmaya, karısının hafızasını canlandırmaya çalışacaktır. Zhang Yimou'nun ilk kez Cannes'da yarışma dışı gösterilen bu son filmi suçluluk, aşk, sabır ve barışma hakkında, onyıllar ve devrimler boyu süren bir melodram.


Kaynak: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) - Filmekimi

filmekimi
Filmekimi

#Filmekimi2014