All About Oscar / Oscar'a Dair Her Şey
e-mail: DeaconALP@gmail.com

En İyi Uyarlama Senaryo

Best Writing (Adapted Screenplay)


en iyi uyarlama senaryo
En İyi Uyarlama Senaryo

En İyi Uyarlama Senaryo Oscar Ödülü (Academy Award for Best Writing-Adapted Screenplay) ABD'nin Akademi Ödülleri'nden biridir. En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü, her sene başka bir kaynaktan (roman, oyun kısa hikaye ya da başka bir film olabilir) uyarlanan en iyi senaryonun yazarına verilir. Bu standarda göre bütün devam filmleri otomatik olarak uyarlama kabul edilir.

Bu yazımda ise gelmiş geçmiş En İyi Uyarlama Senaryo Ödülünü kazananların tam listesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ödülün ikinci ve üçüncü yıllarında özgün ya da uyarlama ayrımı yapılmadan tek bir senaryo ödülü verildi.

1930 yılından itibaren ödül, özgün senaryo ve uyarlama senaryo olarak iki alt kategoriye bölündü.

1928 - Benjamin Glazer / Seventh Heaven
1929 - Hanns Kraly / The Patriot
1930 - Frances Marion, Joseph Farnham, Martin Flavin, Lennox Marion / The Big House
1931 - Howard Estabrook / Cimarron
1932 - Edwin J. Burke / Bad Girl
1933 - Victor Heerman, Sarah Y. Mason / Little Woman
1934 - Robert Riskin / It Happened One Night
1935 - Dudley Nichols (declined-red edildi) / The Informer
1936 - Pierre Collings, Sheridan Gibney / The Story of Louis Pasteur
1937 - Norman Reilly Raine, Heinz Herald, Geza Herczeg / The Life of Emile Zola
1938 - George Bernard Shaw, Ian Dalrymple, Cecil Lewis, W.P. Lipscomb / Pygmalion
1939 - Sidney Howard / Gone with the Wind
1940 - Donald ogden Stewart / The Philadelphia Story
1941 - Sidney Buchman, Seton Ingersoll Miller / Here Comes Mr. Jordan
1942 - George Froeschel, James Hilton, Claudine West, Arthur Wimperis / Mrs. Miniver
1943 - Philip G. Epstein, Julius J. Epstein, Howard Koch / Casablanca
1944 - Frank Butler, Frank Cavett / Going My Way
1945 - Charles Brackett, Billy Wilder / The Lost Weekend
1946 - Robert Sherwood / The Best Years of Lives
1947 - George Seaton / Miracle on 34th Street
1948 - John Huston /The Treasure of the Sierra Madre
1949 - Joseph Leo Mankiewicz / A Letter to Three Wives
1950 - Joseph Leo Mankiewicz / All About Eve
1951 - Harry Brown, Michael Wilson / A Place in the Sun
1952 - Charles Schnee / The Bad and the Beautiful
1953 - Daniel Taradash / From Here to Eternity
1954 - George Seaton / The Country Girl
1955 - Paddy Chayefsky / Marty
1956 - John Farrow, Sidney Joseph Perelman, James Poe / Around The World in Eighty Days
1957 - Pierre Boulle, Carl Foreman, Michael Wilson / The Bridge on the River Kwai
1958 - Alan Jay Lerner / Gigi
1959 - Neil Paterson / Room at the Top
1960 - Richard Brooks / Elmer Gantry
1961 - Abby Mann / Judgment at Nuremberg
1962 - Horton Foote / To Kill a Mockingbird
1963 - John Osborne / Tom Jones
1964 - Edward Anhalt / Becket
1965 - Robert Bolt / Doctor Zhivago
1966 - Robert Bolt / A Man for All Seasons
1967 - Stirling Silliphant / In the heat of the Night
1968 - James Goldman / The Lion in Winter
1969 - Waldo Salt / Midnight Cowboy
1970 - Ring Lardner Jr. / MASH
1971 - Ernest Tidyman / The French Connection
1972 - Mario Puzo, Francis Ford Coppola / The Godfather
1973 - William Petter Blatty / The Exorcist
1974 - Mario Puzo, Francis Ford Coppola / The Godfather 2
1975 - Bo Goldman, Laurence Hauben / One Flew Over The Cuckoo's Nest
1976 - William Goldman / All the President's Men
1977 - Alvin Sargent / Julia
1978 - Oliver Stone / Midnight Express
1979 - Robert Benton / Kramer vs. Kramer
1980 - Alvin Sargent / Ordinary People
1981 - Ernest Thompson / On Golden Pond
1982 - Costa-Gavras, Donald E. Stewart / Missing
1983 - James Lawrence Brooks / Terms of Endearment
1984 - Peter Shaffer / Amadeus
1985 - Kurt Luedtke / Out of Africa
1986 - Ruth Prawer Jhabvala / A Room with a View
1987 - Bernardo Bertolucci, Mark Peploe / The Last Emperor
1988 - Christopher Hampton / Dangerous Liaisons
1989 - Alfred Uhry / Driving Miss Daisy
1990 - Michael Blake / Dances with Wolves
1991 - Ted Tally / The Silence of the Lambs
1992 - Ruth Prawer Jhabvala / Howards End
1993 - Steven Zaillian / Schindler's List
1994 - Eric Roth / Forrest Gump
1995 - Emma Thompson / Sense and Sensibility
1996 - Billy Bob Thornton / Sling Blade
1997 - Curtis Hanson, Brian Helgeland / L.A. Confidential
1998 - Bill Condon / Gods and Monsters
1999 - John Irving / The Cider House Rules
2000 - Stephen Gaghan / Traffic
2001 - Akiva Goldsman / A Beautiful Mind
2002 - Ronald Harwood / The Pianist
2003 - Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson / The Lord of the Rings: The Return of the King
2004 - Alexander Payne, Jim Taylor / Sideways
2005 - Larry McMurtry, Diana Ossana / Brokeback Mountain
2006 - William Monahan / The Departed
2007 - Joel Coen, Ethan Coen / No Country for Old Men
2008 - Simon Beaufoy / Slumdog Millionaire
2009 - Geoffrey Fletcher / Precious: Based on the Novel ''Push'' by Sapphire
2010 - Aaron Sorkin / The Social Network
2011 - Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash / The Descendants
2012 - Chris Terrio / Argo
2013 - John Ridley / 12 Years a Slave
2014 - Graham Moore / The Imitation Game (Enigma)
2015 - Charles Randolph, Adam McKay / The Big Short (Büyük Açık)

88 yıllık Oscar tarihindeki En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülünü kazananlar tam liste.

0 yorum: