All About Oscar / Oscar'a Dair Her Şey
e-mail: DeaconALP@gmail.com

2014 BAFTA Adayları

67. BAFTA Adayları


2014 bafta adaylari
2014 BAFTA Adayları

Sinema dünyasının prestijli ödüllerinden olan İngiliz Oscar'ı ya da Oscar'ın Birleşik Krallık'taki dengi olan BAFTA yani kurumsal adıyla, The British Academy of Film and Television Arts (İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi) ödülleri 16 Şubat'ta sahiplerini bulacak.

bafta
BAFTA

Bu yıl sunuculuğunu İngiliz komedyen Stephen Fry'ın üstleneceği 67. Bafta Ödül Töreni, son dönemin yükselen yıldızlarından Tinie Tempah ve Laura Mvula birlikte sahne alıp seslendirecekleri şarkılarla açılış yapacak. Birleşik Krallık'ta Londra merkezinde bulunan Kraliyet Opera Evi'nde (Royal Opera House) gerçekleştirilecek olan ödül töreni aynı zamanda Oscar'ın habercisi olarak da kabul edilmektedir. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan artık son hazırlıkların tamamlandığı 2014 BAFTA Adayları'nı (67. BAFTA Adayları) listemizden inceleyelim...

Hollywood'un Oscar Ödülleri'ne karşı İngilizlerin 66 yıldır dağıttığı BAFTA Ödülleri'nin tüm kategorilerdeki adayları şu şekilde:

Best Film (En İyi Film)

12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)
American Hustle (Düzenbaz)
Captain Phillips (Kaptan Phillips)
Gravity (Yerçekimi)
Philomena (Umudun Peşinde)

Alexander Korda Award for Best British Film (En İyi İngiliz Filmi)

Mandela: Long Walk to Freedom (Mandela: Özgürlüğe Giden Yol)
Saving Mr. Banks
Philomena (Umudun Peşinde)
The Selfish Giant (Bencil Dev)
Gravity (Yerçekimi)
Rush

David Lean Award for Direction (En İyi Yönetmen)

Captain Phillips (Kaptan Phillips)
American Hustle (Düzenbaz)
12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)
The Wolf of Wall Street / (Wall Street Kurdu-Para Avcısı)
Gravity (Yerçekimi)

Best Leading Actor (En İyi Erkek Oyuncu)

Christian Bale / American Hustle (Düzenbaz)
Bruce Dern / Nebraska
Leonardo DiCaprio / The Wolf of Wall Street (Wall Street Kurdu-Para Avcısı)
Chiwetel Ejiofor / 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)
Tom Hanks / Captain Phillips (Kaptan Phillips)

Best Leading Actress (En İyi Kadın Oyuncu)

Amy Adams / American Hustle (Düzenbaz)
Sandra Bullock / Gravity (Yerçekimi)
Cate Blanchett / Blue Jasmine (Mavi Yasemin)
Judi Dench / Philomena (Umudun Peşinde)
Emma Thompson / Saving Mr. Banks

Best Supporting Actor (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Barkhad Abdi / Captain Phillips (Kaptan Phillips)
Daniel Brühl / Rush
Bradley Cooper / American Hustle (Düzenbaz)
Matt Damon / Behind the Candelabra (Şamdanın Ardında)
Michael Fassbender / 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)

Best Supporting Actress (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)

Sally Hawkins / Blue Jasmine (Mavi Yasemin)
Jennifer Lawrence / American Hustle (Düzenbaz)
Lupita Nyong'o / 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)
Julia Roberts / August: Osage County (Aile Sırları)
Oprah Winfrey / The Butler (Başkanların Hizmetkarı-Başkanların Uşağı)

Best Original Screenplay (En İyi Özgün Senaryo)

Eric Warren Singer, David Owen Russell / American Hustle (Düzenbaz)
Joel Coen, Ethan Coen / Inside Llewyn Levis (Sen Şarkılarını Söyle)
Alfonso Cuaron, Jonas Cuaron / Gravity (Yerçekimi)
Woody Allen / Blue Jasmine (Mavi Yasemin)
Bob Nelson / Nebraska

Best Adapted Screenplay (En İyi Uyarlama Senaryo)

Richard LaGravenese / Behind the Candelabra (Şamdanın Ardında)
John Ridley / 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)
Billy Ray / Captain Phillips (Kaptan Phillips)
Steve Coogan, Jeff Pope / Philomena (Umudun Peşinde)
Terence Winter / The Wolf of Wall Street (Wall Street Kurdu-Para Avcısı)

Best Film not in the English Language (Yabancı Dalda En İyi Film)

Abdellatif Kechiche, Brahim Chioua, Vincent Maraval / Blue Is the Warmest Color (Mavi En Sıcak Renktir)
Paolo Sorrentino, Nicola Giuliano, Francesca Cima / The Great Beauty-La grande bellezza (Muhteşem Güzellik)
Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sorensen / The Act of Killing (Öldürme Eylemi)
Haifaa Al-Mansour, Gerhard Meixner, Roman Paul / Wadjda (Vecide)
Sean Ellis, Mathilde Charpentier / Metro Manila

Best Cinematography (En İyi Sinematografi)

Barry Ackroyd / Captain Phillips (Kaptan Phillips)
Emmanuel Lubezki / Gravity (Yerçekimi)
Bruno Delbonnel / Inside Llewyn Levis (Sen Şarkılarını Söyle)
Phedon Papamichael / Nebraska
Sean Bobbitt / 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)

Best Editing (En İyi Kurgu)

Joe Walker / 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)
Christopher Rouse / Captain Phillips (Kaptan Phillips)
Mark Sanger / Gravity (Yerçekimi)
Daniel P. Hanley, Mike Hill / Rush (Zafere Hücum)
Thelma Schoonmaker / The Wolf of Wall Street (Wall Street Kurdu-Para Avcısı)

Best Special Visual Effetcts (En İyi Görsel Efekt)

Eric Reynolds, David Clayton, Joe Letteri, Eric Saindon / The Hobbit: The Desolation of Smaug (Smaug'un Çorak Toprakları)
Timothy Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould, Nikki Penny / Gravity (Yerçekimi)
Bryan Grill, Christopher Townsend, Guy Williams, Daniel Sudick / Iron Man 3 (Demir Adam 3)
Hal T. Hickel, John Knoll, Lindy DeQuattro, Nigel Sumner / Pacific Rim (Pasifik Savaşı)
Ben Grossmann, Burt Dalton, Pat Tubach, Roger Guyett / Star Trek: Into Darkness (Star Trek: Bilinmeze Doğru)

Best Production Design (En İyi Sanat Yönetmeni)

Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard / Gravity (Yerçekimi)
Catherine Martin, Beverley Dunn / The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby)
Judy Becker, Heather Loeffler / American Hustle (Düzenbaz)
Adam Stockhausen, Alice Baker / 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)
Howard Cummings / Behind the Candelabra (Şamdanın Ardında)

Best Animated Film (En İyi Animasyon Film)

Chris Renaud, Pierre Coffin / Despicable Me 2 (Çılgın Hırsız 2)
Dan Scanlon / Monsters University (Sevimli Canavarlar Üniversitesi)
Chris Buck, Jennifer Lee / Frozen (Karlar Ülkesi)

Best British Short Animation (En İyi İngiliz Kısa Animasyon)

Bjorn-Erik Aschim, Sam Taylor / Everything I Can See From Here
Ainslie Henderson / I Am Tom Moody
James Walker, Yousif Al-Khalifa, Sarah Woolner / Sleeping with the Fishes

Best British Short Film (En İyi İngiliz Kısa Film)

Ben Mallaby, Nat Luurtsema / Island Queen
Michael Pearce, Selina Lim, Megan Rubens / Keeping Up with the Joneses
Jamie Magnus Stone, Chee-Lan Chan, Len Rowles / Orbit Ever After
James W. Griffiths, Sophie Venner / Room 8 (Oda 8)
Anna Duffield, Jane Linfoot / Sea View

Best Make Up / Hair (En İyi Makyaj ve Saç)

Peter King, Richard Taylor, Rick Findlater / The Hobbit: The Desolation of Smaug (Smaug'un Çorak Toprakları)
Debra Denson, Beverly Jo Pryor, Candace Neal / The Butler (Başkanların Hizmetkarı-Başkanların Uşağı)
Kate Biscoe, Marie Larkin / Behind the Candelabra (Şamdanın Ardında)
Evelyne Noraz, Lori McCoy-Bell / American Hustle (Düzenbaz)
Maurizio Silvi, Kerry Warn / The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby)

Best Costume Design (En İyi Kostüm Tasarımı)

Ellen Mirojnick / Behind the Candelabra (Şamdanın Ardında)
Michael Wilkinson / American Hustle (Düzenbaz)
Michael O'Connor / The Invisible Woman (Görünmeyen Kadın)
Catherine Martin / The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby)
Daniel Orlandi / Saving Mr. Banks

Best Sound (En İyi Ses)

Richard Hymns, Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Micah Bloomberg, Gillian Arthur / All Is Lost (Sona Doğru)
Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro, Oliver Tarney / Captain Phillips (Kaptan Phillips)
Glenn Freemantle, Skip Lievsay, Christopher Benstead, Niv Adiri, Chris Munro / Gravity (Yerçekimi)
Danny Hambrook, Martin Steyer, Stefan Korte, Markus Stemler, Frank Kruse / Rush
Peter F. Kurland, Skip Lievsay, Greg Orloff / Inside Llewyn Levis (Sen Şarkılarını Söyle)

Anthony Asquith Award for Film Music (En İyi Özgün Müzik)

John Williams / The Book Thief (Kitap Hırsızı)
Henry Jackman / Captain Phillips (Kaptan Phillips)
Steven Price / Gravity (Yerçekimi)
Thomas Newman / Saving Mr. Banks
Hans Zimmer / 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)

Best Documentary (En İyi Belgesel)

Joshua Oppenheimer / The Act of Killing (Öldürme Eylemi)
Alex Gibney / The Armstrong Lie (Armstrong Yalanı)
Teller, Penn Jillette, Farley Ziegler / Tim's Vermeer
Alex Gibney / We Steal Secrets : The Story of WikiLeaks (Biz Sırları Çalarız: Wikileaks'in Hikayesi)
Gabriela Cowperthwaite / Blackfish (Kara Balık-Siyah Balık)

EE Rising Star Award (Yükselen Yıldız Ödülü)

Dane DeHaan
Lupita Nyong'o
George MacKay
Will Poulter
Lea Seydoux

baftanoms
BAFTA

#BaftaNoms
#EEBAFTAs

4 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Formula 1 hayranı ve koyu bir Kimi Raikkonen hayranı olmama rağmen Rush'ı henüz izleyemedim :( o kadar çok film var ki insan yetişemiyor :))) daha bir çok film de izlemiş olmama rağmen taslaklarda bekliyor :)

      Sil
  2. Yanıtlar
    1. heheh geç sen dalganı geç bakalım :)

      Sil