All About Oscar / Oscar'a Dair Her Şey
e-mail: DeaconALP@gmail.com

2015 BAFTA Adayları

68. BAFTA Adayları


2015 bafta adaylari
2015 BAFTA Adayları

Sinema dünyasının prestijli ödüllerinden olan İngiliz Oscar'ı ya da Oscar'ın Birleşik Krallık'taki dengi olan BAFTA yani kurumsal adıyla, The British Academy of Film and Television Arts (İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi) ödülleri 8 Şubat'ta sahiplerini bulacak.

bafta
BAFTA

Birleşik Krallık'ta Londra merkezinde bulunan Kraliyet Opera Evi'nde (Royal Opera House) gerçekleştirilecek olan ödül töreni aynı zamanda Oscar'ın habercisi olarak da kabul edilmektedir. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan artık son hazırlıkların tamamlandığı 2015 BAFTA Adayları'nı (68. BAFTA Adayları) listemizden inceleyelim...

11 kategoriyle en fazla dalda aday gösterilen film, The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli) oldu.

Hollywood'un Oscar Ödülleri'ne karşı İngilizlerin 67 yıldır dağıttığı BAFTA Ödülleri'nin tüm kategorilerdeki adayları şu şekilde:

Best Film (En İyi Film)

The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)
The Imitation Game (Yapay Oyun)
Boyhood (Çocukluk)

Alexander Korda Award for Best British Film (En İyi İngiliz Filmi)

'71
The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
Under the Skin (Derinin Altında)
Pride (Onur)
The Imitation Game (Yapay Oyun)
Paddington (Ayı Paddington)

David Lean Award for Direction (En İyi Yönetmen)

Alejandro González Iñárritu / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)
Wes Anderson / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
James Marsh / The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
Richard Linklater / Boyhood (Çocukluk)
Damien Chazelle / Whiplash

Best Leading Actor (En İyi Erkek Oyuncu)

Eddie Redmayne / The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
Ralph Fiennes / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Benedict Cumberbatch / The Imitation Game (Yapay Oyun)
Jake Gyllenhaal / Nightcrawler (Gece Vurgunu)
Michael Keaton / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)

Best Leading Actress (En İyi Kadın Oyuncu)

Felicity Jones / The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
Julianne Moore / Still Alice (Unutma Beni)
Reese Witherspoon / Wild (Yaban)
Amy Adams / Big Eyes (Büyük Gözler-İri Gözler)
Rosamund Pike / Gone Girl (Kayıp Kız)

Best Supporting Actor (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

J.K. Simmons / Whiplash
Max Ruffalo / Foxcatcher (Foxcatcher Takımı)
Steve Carrel / Foxcatcher (Foxcatcher Takımı)
Edward Norton / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)
Ethan Hawke / Boyhood (Çocukluk)

Best Supporting Actress (En İyi Kadın Oyuncu)

Keira Knightley / The Imitation Game (Yapay Oyun)
Imelda Staunton / Pride (Onur)
Emma Stone / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)
Patricia Arquette / Boyhood (Çocukluk)
Rene Russo / Nightcrawler (Gece Vurgunu)

Best Original Screenplay (En İyi Özgün Senaryo)

Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)
Wes Anderson / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Richard Linklater / Boyhood (Çocukluk)
Damien Chazelle / Whiplash
Dan Gilroy / Nightcrawler (Gece Vurgunu)

Best Adapted Screenplay (En İyi Uyarlama Senaryo)

Anthony McCarten / The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
Graham Moore / The Imitation Game (Yapay Oyun)
Jason Hall / American Sniper (Amerikan Keskin Nişancı)
Gillian Flynn / Gone Girl (Kayıp Kız)
Paul King / Paddington (Ayı Paddington)

Best Film not in the English Language (Yabancı Dalda En İyi Film)

Pawel Pawlikowski, Eric Abraham, Piotr Dzieciol, Ewa Puszczynska / Ida-Sister of Mercy
Ritesh Batra, Arun Rangachari, Anurag Kashyap, Guneet Monga / The Lunchbox-Dabba (Sefer Tası)
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd / Two Days, One Night-Deux jours, une nuit (İki Gün, Bir Gece)
Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov / Leviathan-Lewiatan-Leviafan
Stephen Daldry, Tim Bevan, Eric Fellner, Kris Thykier / Trash (Çöplük-Umut Kırıntıları)

Best Cinematography (En İyi Sinematografi)

Robert Yeoman / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Lukasz Zal, Ryzsard Lenczewski / Ida-Sister of Mercy
Hoyte Van Hoytema / Interstellar (Yıldızlararası)
Dick Pope / Mr. Turner (Bay Turner)
Emmanuel Lubezki / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)

Best Editing (En İyi Kurgu)

Douglas Crise, Stephen Mirrione / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)
Barney Pilling / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Jinx Godfrey / The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
William Goldenberg / The Imitation Game (Yapay Oyun)
John Gilroy / Nightcrawler (Gece Vurgunu)
Tom Cross / Whiplash

Best Special Visual Effects (En İyi Görsel Efekt)

Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White / The Hobbit: The Battle of the Five Armies (Hobbit: Beş Ordunun Savaşı)
Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi / The Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları)
Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett / Dawn of the Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti)
Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer / X-Men Days of Future Past (X-Men: Geçmiş Günler Gelecek)
Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley / Interstellar (Yıldızlararası)

Best Production Design (En İyi Sanat Yönetmeni)

Adam Stockhausen, Anna Pinnock / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald / The Imitation Game (Yapay Oyun)
Suzie Davies, Charlotte Watts / Mr. Turner (Bay Turner)
Rick Heinrichs, Shane Vieau / Big Eyes (Büyük Gözler-İri Gözler)

Best Animated Film (En İyi Animasyon Filmi)

Anthony Stacchi, Graham Annable / The Boxtrolls (Kutu Cüceleri: Yaratıklar Aramızda)
Phil Lord, Christopher Miller / The Lego Movie (Lego Filmi)
Don Hall, Chris Williams / Big Hero 6 (6 Süper Kahraman)

Best British Short Animation (En İyi İngiliz Kısa Animasyon)

Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson / Monkey Love Experiments
Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka / The Bigger Picture
Marcus Armitage / My Dad

Best British Short Film (En İyi İngiliz Kısa Film)

Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby, Oscar Sharp / The Kármán Line
Brian J. Falconer, Michael Lennox, Ronan Blaney / Boogaloo and Graham
Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano, Nick Rowland / Slap
Michael Berliner, Rachel Tunnard / Emotional Fusebox
Aleem Khan, Matthieu De Braconier, Stephanie Paeplow / Three Borthers

Best Make Up / Hair (En İyi Makyaj ve Saç )

Elizabeth Yianni-Georgiou, David White / The Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları)
Peter Swords King, J. Roy Helland / Into the Woods (Sihirli Orman)
Christine Blundell, Lesa Warrener / Mr. Turner (Bay Turner)
Frances Hannon / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Jan Sewell / The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Best Costume Design (En İyi Kostüm Tasarımı)

Milena Canonero / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Sammy Sheldon Differ / The Imitation Game (Yapay Oyun)
Steven Noble / The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
Jacqueline Durran / Mr. Turner (Bay Turner)
Colleen Atwood / Into the Woods (Sihirli Orman)

Best Sound (En İyi Ses)

Thomas Varga, Martin Hernández, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A. Montaño / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)
Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman / American Sniper (Amerikan Keskin Nişancı)
John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen / The Imitation Game (Yapay Oyun)
Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann / Whiplash

Anthony Asquith Award for Film Music (En İyi Özgün Müzik)

Alexandre Desplat / The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)
Hans Zimmer / Interstellar (Yıldızlararası)
Antonio Sanchez / Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance) / Atmaca: veya (Cehaletin Beklenmedik Fazileti-Cahilliğin Umulmayan Erdemi)
Jóhan Jóhannsson / The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)
Mica Levi / Under the Skin (Derinin Altında)

Best Documentary (En İyi Belgesel)

Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen / 20 Feet from Stardom / Twenty Feet from Stardom (Yıldız Olmaya Ramak Kala)
Iain Forsyth, Jane Pollard / 20,000 Days on Earth (Dünyada 20.000 Gün)
John Maloof, Charlie Siskel / Finding Vivian Maier (Vivian Maier'in Peşinde)
Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara / Virunga
Laura Poitras / Citizenfour

EE Rising Star Award (Yükselen Yıldız Ödülü)

Gugu Mbatha-Raw
Jack O'Connell
Shailene Woodley
Margot Robbie
Miles Teller

baftanoms
BAFTA Noms

#BaftaNoms
#EEBAFTAs

0 yorum: