All About Oscar / Oscar'a Dair Her Şey
e-mail: DeaconALP@gmail.com

2016 BAFTA Adayları

69. BAFTA Adayları


2016 bafta adaylari
2016 BAFTA Adayları

Sinema dünyasının prestijli ödüllerinden olan İngiliz Oscar'ı ya da Oscar'ın Birleşik Krallık'taki dengi olan BAFTA yani kurumsal adıyla, The British Academy of Film and Television Arts (İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi) ödülleri 14 Şubat'ta sahiplerini bulacak.

bafta
BAFTA

Birleşik Krallık'ta Londra merkezinde bulunan Kraliyet Opera Evi'nde (Royal Opera House) gerçekleştirilecek olan ödül töreni aynı zamanda Oscar'ın habercisi olarak da kabul edilmektedir. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan artık son hazırlıkların tamamlandığı 2016 BAFTA Adayları'nı (69. BAFTA Adayları) listemizden inceleyelim...

Stephen Fry ve Gugu Mbatha-Raw'ın sunumuyla açıklanan adaylar arasında 9 kategoriyle en fazla dalda aday gösterilen filmler, Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü) ve Carol filmleri oldu.

Hollywood'un Oscar Ödülleri'ne karşı İngilizlerin 68 yıldır dağıttığı BAFTA Ödülleri'nin tüm kategorilerdeki adayları şu şekilde:

Best Film (En İyi Film)

The Big Short (Büyük Açık)
Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)
Carol
The Revenant (Diriliş)
Spotlight

Alexander Korda Award for Best British Film (En İyi İngiliz Filmi)

45 Years (45 Yıl)
Amy
Brooklyn
The Danish Girl (Danimarkalı Kız)
Ex Machina: God from the Machine
The Lobster

David Lean Award for Direction (En İyi Yönetmen)

Adam McKay / The Big Short (Büyük Açık)
Steven Spielberg / Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)
Todd Haynes / Carol
Ridley Scott / The Martian (Marslı)
Alejandro González Iñárritu / The Revenant (Diriliş)

Best Leading Actor (En İyi Erkek Oyuncu)

Bryan Cranston - Trumbo
Matt Damon / The Martian (Marslı)
Leonardo DiCaprio / The Revenant (Diriliş)
Michael Fassbender / Steve Jobs
Eddie Redmayne / The Danish Girl (Danimarkalı Kız)

Best Leading Actress (En İyi Kadın Oyuncu)

Cate Blanchett / Carol
Brie Larson / Room (Oda-Gizli Dünya)
Saoirse Ronan / Brooklyn
Maggie Smith / The Lady in the Van
Alicia Vikander / The Danish Girl (Danimarkalı Kız)

Best Supporting Actor (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Christian Bale / The Big Short (Büyük Açık)
Benicio del Toro / Sicario
Idris Elba / Beasts of No Nation
Mark Ruffalo / Spotlight
Mark Rylance / Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)

Best Supporting Actress (En İyi Kadın Oyuncu)

Jennifer Jason Leigh / The Hateful Eight / The Hateful 8 / The H8ful Eight (Nefret Sekizlisi-Quentin Tarantino'nun 8. Filmi)
Rooney Mara / Carol
Alicia Vikander / Ex Machina: God from the Machine
Julie Walters / Brooklyn
Kate Winslet / Steve Jobs

Best Original Screenplay (En İyi Özgün Senaryo)

Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen / Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)
Alex Garland / Ex Machina: God from the Machine
Quentin Tarantino / The Hateful Eight / The Hateful 8 / The H8ful Eight (Nefret Sekizlisi-Quentin Tarantino'nun 8. Filmi)
Josh Cooley, Pete Docter, Meg LeFauve / Inside Out (Ters Yüz)
Tom McCarthy, Josh Singer / Spotlight

Best Adapted Screenplay (En İyi Uyarlama Senaryo)

Adam McKay, Charles Randolph / The Big Short (Büyük Açık)
Nick Hornby / Brooklyn
Phyllis Nagy / Carol
Emma Donoghue / Room (Oda-Gizli Dünya)
Aaron Sorkin / Steve Jobs

Best Film not in the English Language (Yabancı Dalda En İyi Film)

Hsiao-Hsien Hou / The Assasin-Nie yin niang-Ci ke nie yin niang (Suikastçi)
Naji Abu Nowar, Rupert Lloyd / Theeb
Ruben Östlund / Force Majeure-Snow Therapy (Turist)
Abderrahmane Sissako / Timbuktu
Damián Szifrón / Wild Tales-Relatos Salvajes (Vahşi Hikayeler-Asabiyim Ben)

Best Cinematography (En İyi Sinematografi)

John Seale / Mad Max: Fury Road / Mad Max 4 (Çılgın Max: Öfkeli Yollar)
Emmanuel Lubezki / The Revenant (Diriliş)
Roger Deakins / Sicario
Ed Lachman / Carol
Jaunsz Kaminski / Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)

Best Editing (En İyi Kurgu)

Hank Corwin / The Big Short (Büyük Açık)
Margaret Sixel / Mad Max: Fury Road / Mad Max 4 (Çılgın Max: Öfkeli Yollar)
Michael Kahn / Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)
Stephen Mirrione / The Revenant (Diriliş)
Pietro Scalia / The Martian (Marslı)

Best Special Visual Effects (En İyi Görsel Efekt)

Jake Morrison, Greg Steele, Dan Sudick, Alex Wuttke / Ant-Man (Karınca Adam)
Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan / Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (Yıldız Savaşları: Bölüm VII - Güç Uyanıyor)
Andrew Jackson, Dan Oliver, Tom Wood, Andy Williams / Mad Max: Fury Road / Mad Max 4 (Çılgın Max: Öfkeli Yollar)
Chris Lawrence, Tim Ledbury, Richard Stammers, Steven Warner / The Martian (Marslı)
Mark Ardington, Sara Bennett, Paul Norris, Andrew Whitehurst / Ex Machina: God from the Machine

Best Production Design (En İyi Sanat Yönetmeni)

Rick Carter, Darren Gilford, Lee Sandales / Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (Yıldız Savaşları: Bölüm VII - Güç Uyanıyor)
Adam Stockhausen, Rena DeAngelo / Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)
Colin Gibson, Lisa Thompson / Mad Max: Fury Road / Mad Max 4 (Çılgın Max: Öfkeli Yollar)
Arthur Max, Celia Bobak / The Martian (Marslı)
Judy Becker, Heather Loeffler / Carol

Best Animated Film (En İyi Animasyon Filmi)

Mark Burton, Richard Starzak / Shaun the Sheep Movie-Shaun le mouton (Kuzular Firarda)
Pierre Coffin, Kyle Balda / Minions (Minyonlar)
Pete Docter / Inside Out (Ters Yüz)

Best British Short Animation (En İyi İngiliz Kısa Animasyon)

Simon Cartwright, Kamilla Kristiane Hodol / Manoman
Richard Williams, Imogen Sutton / Prologue
Nina Gantz, Emilie Jouffroy / Edmond

Best British Short Film (En İyi İngiliz Kısa Film)

Nick Helm, Alex Moody, Esther Smith / Elephant
Callum Rice, Jack Cocker / Mining Poem or Odes
Billy Lumby, Cheyenne Conway / Samuel-613
Caroline Bartleet, Rebecca Morgan / Operator
Jörn Threlfall, Jeremy Bannister / Over

Best Make Up / Hair (En İyi Makyaj ve Saç )

Morna Ferguson, Lorraine Glynn / Brooklyn
Jerry Decarlo, Patricia Regan / Carol
Sian Grigg, Duncan Jarman, Robert Pandini / The Revenant (Diriliş)
Lesley Vanderwalt, Damian Martin / Mad Max: Fury Road / Mad Max 4 (Çılgın Max: Öfkeli Yollar)
Jan Sewell / The Danish Girl (Danimarkalı Kız)

Best Costume Design (En İyi Kostüm Tasarımı)

Odile Dicks-Mireaux / Brooklyn
Jenny Beavan / Mad Max: Fury Road / Mad Max 4 (Çılgın Max: Öfkeli Yollar)
Paco Delgado / The Danish Girl (Danimarkalı Kız)
Sandy Powell / Cinderella (Sindirella-Kül Kedisi)
Sandy Powell / Carol

Best Sound (En İyi Ses)

Lon Bender, Chris Duesterdiek, Martin Hernandez, Frank A. Montaño, Jon Taylor, Randy Thom / The Revenant (Diriliş)
Scott Hecker, Chris Jenkins, Mark Mangini, Ben Osmo, Gregg Rudloff, David White / Mad Max: Fury Road / Mad Max 4 (Çılgın Max: Öfkeli Yollar)
David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Matthew Wood, Stuart Wilson / Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (Yıldız Savaşları: Bölüm VII - Güç Uyanıyor)
Drew Kunin, Richard Hymns, Andy Nelson, Gary Rydstrom / Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)
Paul Massey, Mac Ruth, Oliver Tarney, Mark Taylor / The Martian (Marslı)

Anthony Asquith Award for Film Music (En İyi Özgün Müzik)

Ennio Morricone / The Hateful Eight / The Hateful 8 / The H8ful Eight (Nefret Sekizlisi-Quentin Tarantino'nun 8. Filmi)
Thoams Newman / Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü)
Ryuichi Sakamoto, Carsten Nicolai / The Revenant (Diriliş)
John Williams / Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (Yıldız Savaşları: Bölüm VII - Güç Uyanıyor)
Jóhann Jóhannsson / Sicario

Best Documentary (En İyi Belgesel)

Asif Kapadia, James Gay-Rees / Amy
Stevan Riley, John Battsek, George Chignell, R.J. Cutler / Listen to Me Marlon
Davis Guggenheim, Walter Parkes, Laurie Macdonald / He Named Me Malala
Jennifer Peedom, Bridget Ikin, John Smithson / Sherpa
Matthew Heineman, Tom Yellin / Cartel Land

EE Rising Star Award (Yükselen Yıldız Ödülü)

Taron Egerton
John Boyega
Dakota Johnson
Brie Larson
Bel Powley

bafta noms
BAFTA Noms

#BaftaNoms
#EEBAFTAs

0 yorum: