Çarşamba, Mart 07, 2018

En İyi Yabancı Film

Yabancı Dilde En İyi Film


en iyi yabanci film-yabanci dilde en iyi film
En İyi Yabanci Film-Yabanci Dilde En İyi Film

En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü veya Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Ödülü, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından 1947'de Los Angeles'da verilmeye başlandı.

Waltz with Bashir / Vals Im Bashir / Valse avec Bachir (Beşir'le Vals) bu kategoride aday olmuş ilk ve tek animasyon filmidir.

Ülkelere göre ödül çetelesi


Ülkelerin aday gösterilme ve ödül kazanma sayısını listelenmektedir. Akademinin benimsemiş olduğu kurallar gereğince, günümüzde varlığını sürdürmeyen ülkeler ayrıca belirtilip mirasçıları konumundaki devletlerle beraber gruplandırılmamışlardır. Liste en az bir kez bu ödülü kazanan ülkelerle sınırlıdır.

Ülke: İtalya - Ödül kazanan film sayısı: 11+3 / Aday gösterilen film sayısı: 28
Ülke: Fransa - Ödül kazanan film sayısı 9+3 / Aday gösterilen film sayısı: 36
Ülke: İspanya - Ödül kazanan film sayısı: 4 / Aday gösterilen film sayısı: 19
Ülke: Japonya - Ödül kazanan film sayısı: 4 / Aday gösterilen film sayısı: 15
Ülke: İsveç - Ödül kazanan film sayısı: 3 / Aday gösterilen film sayısı: 16
Ülke: Sovyetler Birliği - Ödül kazanan film sayısı: 3 / Aday gösterilen film sayısı: 9
Ülke: Hollanda - Ödül kazanan film sayısı: 3 / Aday gösterilen film sayısı: 7
Ülke: Almanya - Ödül kazanan film sayısı: 2 / Aday gösterilen film sayısı: 9
Ülke: Danimarka - Ödül kazanan film sayısı: 2 / Aday gösterilen film sayısı: 7
Ülke: Çekoslovakya - Ödül kazanan film sayısı: 2 / Aday gösterilen film sayısı: 6
Ülke: Arjantin - Ödül kazanan film sayısı: 2 / Aday gösterilen film sayısı: 6
Ülke: İsviçre - Ödül kazanan film sayısı: 2 / Aday gösterilen film sayısı: 5
Ülke: İran - Ödül kazanan film sayısı: 2 / Aday gösterilen film sayısı: 2
Ülke: Batı Almanya - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 8
Ülke: Macaristan - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 9
Ülke: Rusya - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 6
Ülke: Cezayir - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 4
Ülke: Kanada - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 4
Ülke: Çek Cumhuriyeti - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 3
Ülke: Tayvan - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 3
Ülke: Avusturya - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 3
Ülke: Güney Afrika - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 2
Ülke: Bosna Hersek - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 1
Ülke: Fildişi Sahili - Ödül kazanan film sayısı: 1 / Aday gösterilen film sayısı: 1

İtalya'nın ödül çetelesi Sciuscià ve Ladri di biciclette filmleri olmak üzere iki Özel Ödül ile birlikte Fransa ile paylaştıkları Le mura di Malapaga filmi için verilen bir Onur Ödülü içermektedir.

Fransa'nın ödül çetelesi Monsieur Vincent filmi için verilen bir Özel Ödül ile birlikte iki Onur Ödülü içermektedir. Bunlar: Jeux interdits filmi ve İtalya ile paylaştıkları Les murs de Malapaga filmidir.

Japonya'nın ödül çetelesi üç Onur Ödülü içermektedir.

Gelişmiş İngiliz film endüstrisine karşın İngiltere'nin ödül çetelesi çok küçüktür. Bunun sebebi İngiliz filmlerinin genelde İngilizce olması ve dolayısıyla da Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü için katılma haklarının olmamasıdır. Bu kategoride aday gösterilen filmler Galcedir.

Best Foreign Language Film (En İyi Yabancı Film-Yabancı Dilde En İyi Film)


1947 - Shoeshine / Shoe Shine / Sciuscià (Kaldırım Çocukları) - İtalya
Honorary Award (Onursal Ödül)
1948 - Monsieur Vincent - Fransa
Honorary Award (Onursal Ödül)
*Yabancı Dilde En İyi Film, 1948 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Valiler Kurulu tarafından oylandı.
1949 - The Bicycle Thief / Ladri di biciclette (Bisiklet Hırsızları) - İtalya
Honorary Award (Onursal Ödül)
*Yabancı Dilde En İyi Film, 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Valiler Kurulu tarafından oylandı.
1950 - The Walls of Malapaga / Beyond the Gates / Le mura di Malapaga / Au-delà des grilles / Les murs de Malapaga / Trois jours d'amour - İtalya/Fransa
Honorary Award (Onursal Ödül)
*Yabancı Dilde En İyi Film, 1950 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Valiler Kurulu tarafından oylandı.
1951 - Rashomon / Rashômon (Rasomon: Sarı Irkın Şehveti) - Japonya
Honorary Award (Onursal Ödül)
*Yabancı Dilde En İyi Film, 1951 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Valiler Kurulu tarafından oylandı.
1952 - Forbidden Games / The Secret Game / Jeux interdits (Yasak Oyunlar) - Fransa
Honorary Award (Onursal Ödül)
*Yabancı Dilde En İyi Film, 1952 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez yayınlandı.
1953 -
1954 - Gate of Hell / Jigokumon (Cehennem Kapısı) - Japonya
Honorary Award (Onursal Ödül)
*Yabancı Dilde En İyi Film, 1954 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez yayınlandı.
1955 - Samurai 1: Musashi Miyamoto / Master Swordsman / The Legend of Musashi / Miyamoto Musashi (Samuray 1-Musashi Efsanesi) - Japonya
Honorary Award (Onursal Ödül)
*Yabancı Dilde En İyi Film, 1955 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez yayınlandı.
1956 - La strada (Sonsuz Sokaklar) - İtalya
1957 - The Nights of Cabiria / Le notti di Cabiria / Les nuits de Cabiria (Cabiria'nın Geceleri) - İtalya
1958 - Mon Oncle / My Uncle / Mio zio (Amcam) - Fransa
1959 - Black Orpheus / Orfeu Negro / Orphée noir / Orfeu do Carnaval / Orfeo negro (Siyah Orfe) - Fransa
1960 - The Virgin Spring / Jungfrukällan (Genç Kız Pınarı) - İsveç
1961 - Through a Glass Darkly / Såsom i en spegel (Aynanın İçinden-Aynadaki Gibi) - İsveç
1962 - Sundays and Cybele / Les dimanches de Ville d'Avray / Sonntage mit Sybill (Pazarla Gelen Mutluluk) - Fransa
1963 - 8½ / Eight and a Half / Otto e mezzo / Huit et demi (Sekiz Buçuk) - İtalya
1964 - Yesterday, Today and Tomorrow / Ieri oggi domani / Hier, aujourd'hui et demain (Dün, Bugün, Yarın) - İtalya
1965 - The Shop on Main Street / Obchod na korze (Ana Caddedeki Dükkan) - Çekoslovakya
1966 - A Man and a Woman / Un homme et une femme (Bir Kadın Bir Erkek) - Fransa
1967 - Closely Watched Trains / Ostre sledované vlaky (Sıkı Denetlenen Trenler-Sıkı Gözetlenen Trenler-Sıkı Kontrol Edilen Trenler) - Çekoslovakya
1968 - War and Peace / Voyna i mir (Savaş ve Barış-Harp ve Sulh) - Sovyetler Birliği
1969 - Z (Ölümsüz) - Cezayir
1970 - Investigation of a Citizen Above Suspicion / Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto (Her Türlü Kuşkunun Ötsinde Bir Vatandaş Üstüne Soruşturma) - İtalya
1971 - The Garden of the Finzi-Continis / Il giardino dei Finzi Contini / Der Garten der Finzi Contini (Finzi Contini'lerin Bahçesi) - İtalya
1972 - The Discreet Charm of the Bourgeoisie / Le charme discret de la bourgeoisie (Burjuvazinin Gizli Çekiciliği) - Fransa
1973 - The American Night / Day for Night / La nuit américaine / Effetto notte (Amerikan Gecesi-Gecenin Ötesi) - Fransa
1974 - I Remember / Amarcord (Hatırlıyorum) - İtalya
1975 - Dersu Uzala / Derusu Uzara - Sovyetler Birliği
1976 - Black and White in Color / La victoire en chantant / Noirs et blancs en couleur / Sehnsucht nach Afrika (Siyahlar, Beyazlar ve Renkliler) - Fildişi Sahili
1977 - A Life Ahead / Life Before Him / La vie devant soi (Onca Yoksulluk Varken) - Fransa
1978 - Get Out Your Handkerchiefs / Préparez vos mouchoirs (Mendilleri Çıkarın) - Fransa
1979 - The Tin Drum / Die Blechtrommel / Le tambour / Blaszany bebenek / Limeni dobos (Teneke Trampet) - Batı Almanya
1980 - Moscow Does Not Believe in Tears / Moscow Distrusts Tears / Moskva slezam ne verit (Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor) - Sovyetler Birliği
1981 - Mephisto (Mefisto) - Macaristan
1982 - Begin the Beguine / To Begin Again / Starting Over / Volver a empezar (Yeniden Başlamak) - İspanya
1983 - Fanny and Alexander / Fanny & Alexander / Fanny och Alexander / Fanny et Alexandre / Fanny und Alexander (Fanny ve Alexander) - İsveç
1984 - Dangerous Moves / La diagonale du fou (Tehlikeli Filmler) - İsviçre
1985 - The Official Story / The Official Version / La historia oficial (Resmi Tarih) - Arjantin
1986 - The Assault / De aanslag (Saldırı) - Hollanda
1987 - Babette's Feast / Babettes gæstebud / Babettes gästabud / Le festin de Babette / Il pranzo di Babette (Babette'nin Şöleni) - Danimarka
1988 - Pelle the Conqueror / Pelle erobreren / Pelle Erövraren (Faith Pelle) - Danimarka
1989 - Cinema Paradiso / Nuovo Cinema Paradiso / Le Cinéma Paradis (Cennet Sineması) - İtalya
1990 - Journey of Hope / Reise der Hoffnung / Voyage vers l'espoir (Umuda Yolculuk) - İsviçre
1991 - Mediterraneo (Akdeniz) - İtalya
1992 - Indochine (Hindiçin) - Fransa
1993 - Belle Epoque / A Bela Época / Belle époque (Güzellik Çağı) - İspanya
1994 - Burnt by the Sun / Utomlennye solntsem / Утомленные солнцем / Soleil trompeur (Güneş Yanığı) - Rusya
1995 - Antonia's Line / Antonia / Antonia et ses filles (Antonia'nın Yazgısı) - Hollanda
1996 - Kolja (Kolya) - Çek Cumhuriyeti
1997 - Character (Karakter) - Hollanda
1998 - Life Is Beautiful / La vita è bella (Hayat Güzeldir) - İtalya
1999 - All About My Mother / Todo sobre mi madre / Tout sur ma mère (Annem Hakkında Her Şey) - İspanya
2000 - Crouching Tiger, Hidden Dragon / Wo hu cang long (Kaplan ve Ejderha) - Tayvan
2001 - No Man's Land (Tarafsız Bölge) - Bosna Hersek
2002 - Nowhere in Africa / Nirgendwo in Afrika (Afrika'nın Hiçbir Yerinde-Afrika'da Bir Yerde) - Almanya
2003 - The Barbarian Invasions / Invasion of the Barbarians / Les invasions barbares (Barbarların İstilası) - Kanada
2004 - The Sea Inside / The Sea Within / Mar adentro / Mare dentro (İçimdeki Deniz) - İspanya
2005 - Tsotsi / Thug - Güney Afrika
2006 - The Lives of Others / Das Leben der Anderen (Başkalarının Hayatı) - Almanya
2007 - The Counterfeiters / Die Fälscher (Kalpazanlar) - Avusturya
2008 - Departures / Okuribito (Son Veda-Gidişler) - Japonya
2009 - The Secret in Their Eyes / El secreto de sus ojos (Gözlerindeki Esrar-Gözlerindeki Giz-Gözlerindeki Sır) - Arjantin
2010 - In a Better World / Revenge / Hævnen / Hämnden (Daha İyi Bir Dünyada) - İsveç
2011 - A Seperation / Jodaeiye Nader az Simin / Une séparation (Bir Ayrılık) - İran
2012 - Amour / Liebe (Aşk) - Avusturya
2013 - The Great Beuty / La grande bellezza (Muhteşem Güzellik) - İtalya
2014 - Ida - Polonya
2015 - Son of Saul / Saul Fia (Saul'un Oğlu) - Macaristan
2016 - The Salesman / Forushande (Satıcı) - İran
2017 - A Fantastic Woman / Una Mujer Fantástica (Muhteşem Kadın) - Şili

90 yıllık Oscar tarihindeki En İyi Yabancı Film-Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü'nü kazananlar tam liste.

0 yorum:

This Blog is protected by DMCA.com