All About Oscar / Oscar'a Dair Her Şey
e-mail: DeaconALP@gmail.com

En İyi Kısa Film

Best Live Action Short Film


curfew
En İyi Kısa Film

En İyi Kısa Film Akademi Ödülü ismi ilk kez 1974 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Daha önceki üç yılda bu ödül ''Kısa Konulu Film'' olarak anılmaktaydı. 1957 - 1970 arasında ''Kısa Konu Filmi'' kullanılmıştır.

1936 yılından 1956 yılına dek ''En İyi Kısa Konu Filmi - Tek Makara'' ve ''En İyi Kısa Konu Filmi - Çift Makara'' olmak üzere iki ayrı ödül bulunmaktaydı.

Üçüncü bir kategori olan ''En İyi Kısa Konu Filmi - Renkli'' ise sadece 1936 ve 1937 yıllarında kullanıldı. Kısa film ödüllerinin dağıtılmaya başlandığı 1932 yılından 1935 yılına dek ise ödüller ''En İyi Kısa Konu Filmi - Komedi'' ve ''En İyi Kısa Konu Filmi - Orijinallik'' şeklindeydi...

Bu yazımda ise gelmiş geçmiş En İyi Kısa Film Oscar Ödülü'nü kazananların tam listesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

1932 -
Komedi;
Hal Roach / The Music Box
Orijinallik;
Mack Sennet / Wrestling Swordfish
1933 -
Komedi;
Lou Brock / So This Is Harris!
Orijinallik;
Joe Rock / Krakatoa
1934 -
Komedi;
Kenneth Macgowan / La Cucaracha
Orijinallik;
Horace Woodard, Stacy Woodard / City of Wax
1935 -
Komedi;
Jack Chertok / How to Sleep
Orijinallik;
Gaumont British and Skibo Productions / Wings Over Everest
1936 -
Renkli;
Warner Bros. / Give me Liberty
Tek Makara;
Hal Roach / Bored of Education
Çift Makara;
Metro-Goldwyn-Mayer / The Public Pays
1937 -
Renkli;
Pete Smith / Penny Wisdom
Tek Makara;
Skibo Productions / The Private Life of the Gannets
Çift Makara;
Metro-Goldwyn-Mayer / Torture Money
1938 -
Tek Makara;
Metro-Goldwyn-Mayer / That Mothers Might Live
Çift Makara;
Warner Bros. / Declaration of Independence
1939 -
Tek Makara;
Paramount / Bussy Little Bears
Çift Makara;
Warner Bros. / Sons of Liberty
1940 -
Tek Makara;
Pete Smith / Quicker and a Wink
Çift Makara;
Warner Bros. / Teddy, the Rough Rider
1941 -
Tek Makara;
Metro-Goldwyn-Mayer / Of Pups and Puzzles
Çift Makara;
Metro-Goldwyn-Mayer / Main Street on the March!
1942 -
Tek Makara;
Paramount / Speaking of Animals and Their Families
Çift Makara;
Warner Bros. / Beyond the Line of Duty
1943 -
Tek Makara;
Grantland Rice / Amphibious Fighters
Çift Makara;
Jerry Bresler, Sam Coslow / Heavenly Music
1944 -
Tek Makara;
Jerry Fairbanks / Who's Who in Animal Land
Çift Makara;
Gordon Hollingshead / I Won't Play
1945 -
Tek Makara;
Herbert Moulton, Jerry Bresler / Stairway to Light
Çift Makara;
Gordon Hollingshead / Star in the Night
1946 -
Tek Makara;
Gordon Hollingshead / Facing Your Danger
Çift Makara;
Gordon Hollingshead / A Boy and His Dog
1947 -
Tek Makara;
Herbert Moulton / Goodbye, Miss Turlock
Çift Makara;
Irving Allen / Climbing the Matterhorn
1948 -
Tek Makara;
Edmund H. Reek / Symphony of a City
Çift Makara;
Walt Disney / Seal Island
1949 -
Tek Makara;
Jack Eaton / Aquatic House Party
Çift Makara;
Gaston Diehl, Robert Haessens / Van Gogh
1950 -
Tek Makara;
Gordon Hollingshead / Grandad of Races
Çift Makara;
Walt Disney / In Beaver Valley
1951 -
Tek Makara;
Robert Youngson / World of Kids
Çift Makara;
Walt Disney / Nature's Half Acre
1952 -
Tek Makara;
Boris Vermont / Light in the Window: The Art of Vermeer
Çift Makara;
Walt Disney / Water Birds
1953 -
Tek Makara;
Johnny Green / The Merry Wives of Windsor Overture
Çift Makara;
Walt Disney / Bear Country
1954 -
Tek Makara;
Robert Youngson / This Mechanical Age
Çift Makara;
Denis Sanders, Terry Sanders / A Time Out of War
1955 -
Tek Makara;
Edmund Reek / Survival City
Çift Makara;
Wilbur T. Blume / The Face of Lincoln
1956 -
Tek Makara;
Konstantin Kalser / Crashing the Water Barrier
Çift Makara;
Romulus Films / The Bespoke Overcoat
1957 - Larry Lansburgh / The Wetback Hound
1958 - Walt Disney / Grand Canyon
1959 - Jacques-Yves Cousteau / The Golden Fish
1960 - Ezra R. Baker / Day of the Painter
1961 - Templar Film Studios / Seawards the Great Ships
1962 - Pierre Etaix, Jean-Claude Carriere / Heureux Anniversaire (Happy Anniversary)
1963 - Paul De Roubaix, Marcel Ichac / An Occurrence at Owl Creek Bridge
1964 - Edward Schreiber / Casals Conducts: 1964
1965 - Claude Berri / The Chicken (Le Poulet)
1966 - Edgar Anstey, British Transport Films / Wild Wings
1967 - Christopher Chapman / A Place to Stand
1968 - Charles Guggenheim / Robert Kennedy Remembered
1969 - Joan Keller Stern / The Magic Machines
1970 - John Longenecker / The Resurrection of Broncho Billy
1971 - Manuel Arango, Robert Amram / Sentinels of Silence
1972 - Richard Barclay / Norman Rockwell's World... An American Dream
1973 - Alan Miller, William Fertik / The Bolero
1974 - Paul Claudon, Edmond Sechan / One-Eyed Men Are Kings
1975 - Bert Salzman / Angel and Big Joe
1976 - Andre Guttfreund, Peter Werner / In the Region of Ice
1977 - Beverly Shaffer, Yuki Yoshida, National Film Board of Canada / I'll Find a Way
1978 - Taylor Hackford / Teenage Father
1979 - Sarah Pillsbury, Ron Ellis / Board and Care
1980 - Lloyd Phillips / The Dollar Bottom
1981 - Paul Kemp, Shelley Levinson / Violet
1982 - Christine Oestreicher / A Shocking Accident
1983 - Janice L. Platt / Boys and Girls
1984 - Mike Hoover / Up
1985 - Jeffrey D. Brown, Chris Pelzer / Molly's Pilgrim
1986 - Chuck Workman / Precious Images
1987 - Jonathan Sanger, Jana Sue Memel / Ray's Male Heterosexual Dance Hall
1988 - Dean Parisot, Steven Wright / The Appointments of Dennis Jennings
1989 - James Hendrie / Work Experience
1990 - Adam Davidson / The Lunch Date
1991 - Seth Winston, Rob Fried / Session Man
1992 - Sam Karmann / Omnibus
1993 - Pepe Danquart / Black Rider (Schwarzfahrer)
1994 - Beraberlik
Peter Capaldi, Ruth Kenley-Letts / Franz Kafka's It's a Wonderful Life
Peggy Rajski, Randy Stone / Trevor
1995 - Christine Lahti, Jana Sue Memel / Lieberman in Love
1996 - David Frankel, Barry Jossen / Dear Diary
1997 - Chris Tashima, Chris Donahue / Visas and Virtue
1998 - Kim Magnusson, Anders Thomas Jensen / Election Night (Valgaften)
1999 - Barbara Shock, Tamara Tiehel / My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York
2000 - Florian Gallenberger / Quiero ser (I want to be...)
2001 - Ray McKinnon, Lisa Blount / The Accountant
2002 - Martin Strange-Hansen / This Charming Man (Der er en yndig mand)
2003 - Aaron Schneider, Andrew J. Sacks / Two Soldiers
2004 - Andrea Arnold / Wasp
2005 - Martin McDonagh / Six Shooter
2006 - Ari Sandel / West Bank Story
2007 - Philippe Pollet-Villard / Le Mozart des Pickpockets
2008 - Jochen Alexander Freydank / Spielzeugland (Toyland)
2009 - Joachim Back and Tivi Magnusson / The New Tenants
2010 - Luke Matheny / God of Love
2011 - Terry George and Oorlagh George / The Shore
2012 - Shawn Christensen / Curfew
2013 - Anders Walter / Helium
2014 - Mat Kirkby / The Phone Call
2015 - Benjamin Cleary / Stutterer

88 yıllık Oscar tarihindeki En İyi Kısa Film Akademi Ödülü'nü kazananlar tam liste.

0 yorum: