All About Oscar / Oscar'a Dair Her Şey
e-mail: DeaconALP@gmail.com

En İyi Kısa Animasyon Filmi

Best Animated Short Film


paperman
En İyi Kısa Animasyon Filmi

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından 5. Akademi Ödüllerinden itibaren (1931 - 1932) itibaren verilmeye başlanmıştır ve kısa konulu çizgi film ile animasyonlara verilir.

Bu yazımda ise gelmiş geçmiş En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar Ödülü'nü kazananların tam listesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

1932 - Flowers and Trees / Walt Disney Productions
1933 - The Three Little Pigs / Walt Disney Productions
1934 - The Tortoise and the Hare / Walt Disney Productions
1935 - Three Orphan Kittens / Walt Disney Productions
1936 - The Country Cousin / Walt Disney Productions
1937 - The Old Mill / Walt Disney Productions, RKO Radio
1938 - Ferdinand the Bull / Walt Disney Productions, RKO Radio
1939 - The Ugly Duckling / Walt Disney Productions, RKO Radio
1940 - The Milky Way / Metro-Goldwyn-Mayer
1941 - Lend a Paw / Walt Disney Productions, RKO Radio
1942 - Der Fuehrer's Face / Walt Disney Productions, RKO Radio
1943 - The Yankee Doodle Mouse / Metro-Goldwyn-Mayer
1944 - Mouse Trouble / Metro-Goldwyn-Mayer
1945 - Quiet Please! / Metro-Goldwyn-Mayer
1946 - The Cat Concerto / Metro-Goldwyn-Mayer
1947 - Tweetie Pie / Warner Bros.
1948 - The Little Orphan / Metro-Goldwyn-Mayer
1949 - For Scent-imental Reasons / Warner Bros.
1950 - Gerald McBoing-Boing / United Productions of America, Columbia
1951 - The Two Mouseketeers / Metro-Goldwyn-Mayer
1952 - Johann Mouse / Metro-Goldwyn-Mayer
1953 - Toot, Whistle, Plunk and Boom / Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution
1954 - Wheen Magoo Flew / United Productions of America, Columbia
1955 - Speedy Gonzales / Warner Bros.
1956 - Mister Magoo's Puddle Jumper / United Productions of America, Columbia
1957 - Birds Anonymous / Warner Bros.
1958 - Knighty Knight Bugs / Warner Bros.
1959 - Moonbird / Storyboard-Harrison
1960 - Munro / Rembrandt Films, Film Representations
1961 - Ersatz (The Substitute) / Zagreb Film, Herts-Lion International Corp.
1962 - The Hole / Storyboard Inc., Brandon Films
1963 - The Critic / Pintoff-Crossbow Prods., Columbia
1964 - The Pink Phink / Mirisch-Geoffrey, DePatie-Freleng Enterprises,
1965 - The Dot and the Line / Sib Tower 12 Productions, Metro-Goldwyn-Mayer
1966 - A Herp Alpert and the Tijuana Brass Double Feature / Paramount
1967 - The Box (short) / Brandon Films
1968 - Winnie the Pooh and the Blustery Day / Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution
1969 - It's Tough to Be a Bird / Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution
1970 - Is It Always Right to Be Right / Stephen Bosustow Prods., Schoenfeld Films
1971 - The Crunch Bird / Maxwell-Petok-Petrovich Prods., Regency Films
1972 - A Christmas Carol / American Broadcasting Company Film Services
1973 - Frank Film / Frank Mouris Prod.
1974 - Closed Mondays / Lighthouse Productions
1975 - Great / Grantstern, British Lion Films Ltd.
1976 - Leisure / Film Australia
1977 - Sand Castle (Le chateau de sable) / National Film Board of Canada
1978 - Special Delivery / National Film Board of Canada
1979 - Every Child / National Film Board of Canada
1980 - The Fly / PannoniaFilm, Budapest
1981 - Crac / Societe Radio Canada
1982 - Tango / Film Polski
1983 - Sundae in New York / Motionpicker Production
1984 - Charade / Michael Mills Productions, Sheridan College
1985 - Anna & Bella / The Netherlands
1986 - A Greek Tragedy / CineTe pvba
1987 - The Man Who Planted Trees / Canadian Broadcasting Corporation
1988 - Tin Toy / Pixar Productions
1989 - Balance / producers: Wolfgang and Christoph Lauenstain
1990 - Creature Comforts / Aardman Animations, Channel 4, Nick Park
1991 - Manipulation / Daniel Greaves
1992 - Mona Lisa Descending a Staircase / Joan C. Gratz
1993 - The Wrong Trousers / Aardman Animations, BBC, Nick Park
1994 - Bob's Birthday / Snowden Fine Animation, National Film Board of Canada, Channel 4
1995 - A Close Shave / Aardman Animations, BBC, Nick Park
1996 - Quest / Tyron Montgomery and Thomas Stellmach
1997 - Geri's Game / Pixar - Jan Pinkava
1998 - Bunny / Blue Sky Studios
1999 - The Old Man and the Sea / Aleksandr Petrov
2000 - Father and Daughter / Michael Dudok De Wit
2001 - For the Birds / Pixar Animation Studios
2002 - The ChubbChubbs! / Sony Pictures Animation, Columbia
2003 - Harvie Krumpet / Australian Film Commission, Film Victoria, SBS Independent, Adam Elliot
2004 - Ryan / Chris Landreth - National Film Board of Canada co-production
2005 - The Moon and the Son: An Imagined Conversation / John Canemaker
2006 - The Danish Poet / Torill Kove - Mikrofilm AS, National Film Board of Canada
2007 - Peter and the Wolf / Se-ma-for, BreakThru Films, Suzie Templeton and Hugh Welchman
2008 - Tsumiki no ie / La Maison En Petits Cubes / The House of Small Cubes / Robot Communications & Oh! Production - Kunio Kato
2009 - Logorama / H5, Autour de Minuit Productions - Nicolas Schmerkin
2010 - The Lost Thing / Shaun Tan and Andrew Ruhemann
2011 - The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore / Moonbot Studios - William Joyce and Brandon Oldenburg
2012 - Paperman / Walt Disney Animation Studios - John Kahrs
2013 - Mr. Hublot / ZEILT Productions, WATT frame - Laurent Witz, Alexandre Espigares
2014 - Feast / Walt Disney Animation Studios - Patrick Osborne

87 yıllık Oscar tarihindeki En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü'nü kazananlar tam liste.

2 yorum:

  1. Başarabilirsem eğer bu listenin tamamını izlemek istiyorum en kısa zamanda, paylaşım için teşekkürler, ben de Paperman i çok sevmiştim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok şükür zor oldu ama listeyi bitirdim :) Ben inanıyorum başarabilirsin :) Yorumlarını bekliyorum dört gözle ;)

      Sil